Közösségteremtés a környezettudatosság jegyében

2025. 02. 21.

A Terület és Település Fejlesztési Operatív Program keretében, uniós támogatással valósította meg a sárospataki EURO-ÖKOLAND Hungary Alapítvány azt az egyedülálló közösségszervező esemény-sorozatot, mellyel a térség bio-bor turisztikai és természeti értékeit kívánta népszerűsíteni. Az alapítvány célja, hogy szórakoztató, ugyanakkor mélyreható ismeretterjesztő tevékenységekkel inspirálja a helyi közösséget, és támogassa Magyarországot abban, hogy vezető szerepet töltsön be az unió klímastratégiájának megvalósításában.

A Tokaj-hegyalja – hazánk egyik legismertebb bortermelő vidéke – a Zempléni hegység szívében található régió, az itt készült nedűt sokszor a borok királyaként is emlegetik. A helyi szőlő- és bortermelés fenntarthatósága érdekében kiemelt fontosságú, hogy a hagyományos eljárásokat fokozatosan innovatív, bio alapú megoldásokkal váltsuk fel. A cél, hogy a szőlőtermesztés egyre inkább szintetikus vegyi permetezőszerektől mentesen valósuljon meg, ezzel is védve a környezetet és az egészséget. A közösségi események során ezeket az új, környezettudatos megoldásokat népszerűsítették, célul tűzve ki, hogy a lakosság is aktívan hozzájáruljon e változásokhoz.

A rendezvények minden generáció számára izgalmas programokat kínáltak, amelyeken a kultúra és a fenntarthatóság kettőse került középpontba. A közönség koncerteken, felolvasó esteken és trivia vetélkedőkön vehetett részt fontos környezetvédelmi és fenntarthatósági témák érintésével. Két alkalommal workshopot szerveztek, amelyek a bio-gazdálkodás, a bio-szőlőtermesztés és bio-bor előállítás rejtelmeibe vezették be a résztvevőket. 2022 szeptemberében megvalósult a „bio-piknik”, amely remek alkalomnak bizonyult a helyi bio-gazdálkodóknak termékeik bemutatására. A fiatalabbak számára játékos feladatokon keresztül tették megismerhetővé és izgalmassá Sárospatak környezeti értékeit. A látogatók facsemete kupont kaptak, amelyet a Mezőcsát Csemetekertben válthattak be. Így 200 új fát ültettek el, hozzájárulva a térség zöldebb jövőjéhez.

A projekt során a szervezők kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy minden program akadálymentes helyszínen valósuljon meg, lehetőséget biztosítva mindenki számára, hogy teljes mértékben átélhesse a közösségi élményeket.

A program a TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2020-01791 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás