A komáromi huszárok nyomában

2025. 07. 23.

A Szőnyi Lovas Sportegyesület mérföldkőhöz érkezett, amikor sikeresen pályázott uniós támogatásra. A projekt révén valósult meg a „Komáromi huszárok” című projekt, melynek keretében megalakult a Huszár Klub, a helyi közösségi életet és a hagyományőrzést erősítő kezdeményezés.

A fejlesztés legfőbb célja a komáromi huszár hagyományok felélesztése és újrafogalmazása volt. A múlt emlékeit idéző Huszár Klub egy új kulturális és közösségi színtérként született meg. Tagjai a történelmi hitelességet képviselve, a projekt keretében beszerzett autentikus huszár ruházatban jelentek meg a városi és térségi eseményeken, ezzel is hozzájárulva Komárom kulturális értékeinek népszerűsítéséhez. Emellett három különböző lovaskocsi: egy 22 fős omnibusz, egy 6 fős jártató kocsi és egy póni jártató kocsi szolgálta a rendezvények látványosságát. A klub életre hívása hozzájárult ahhoz, hogy a város hagyományaira építve újra középpontba kerüljenek a huszárság értékei. A Monostori Erődben tartott karüsszel bemutatók és a Komáromi Napokon való felvonulások egyaránt bizonyították, hogy a múlt megelevenítése ma is értéket képvisel. A Huszár Klub emellett aktívan részt vett Komárom város rendezvényein, falunapokon, ünnepségeken. Jelenlétükkel emelték a programok színvonalát, miközben megjelenésükkel és tevékenységükkel a helyi közösségek összetartozását is erősítették.

A projekt szerves részét képezték a kézműves foglalkozások, melyek során a résztvevők a Komáromhoz szorosan kötődő, hagyományos mesterségekkel ismerkedhettek meg. Az egyesület célja nemcsak a múlt idézése volt, hanem annak bemutatása, hogyan alakultak át ezek a mesterségek az idők során. A foglalkozásokba bevonták az idősebb generáció képviselőit is, akik nagyszüleik elbeszéléseiből merítve osztották meg emlékeiket, miközben a fiatalok számára kézzelfoghatóvá vált a régmúlt világ. A program során hangsúlyt fektettek a helyi mesterségek népszerűsítésére, az identitás megerősítésére, valamint a gazdasági és civil szféra összekapcsolására. A hosszú távú célok között szerepelt a társadalmi különbségek csökkentése, a fenntartható közösségek kialakítása, valamint a lokálpatriotizmus erősítése.

A tevékenységek tervezésekor külön figyelmet kapott a diákság. A rendhagyó történelemórák során a tanulók élményszerűen ismerkedtek meg a honfoglalás kori harcmodorral, valamint a 19. századi szabadságharc huszárjaival. Ezek a foglalkozások ismeretet is bővítettek, és az identitást, a szülővároshoz való kötődést is erősítették.

A Huszár Klub kulturális és közösségi szempontból új lendületet hozott Komárom életébe, de a huszár hagyományokra épülő programok turisztikai vonzerőt is jelentettek. A Szőnyi Lovas Sportegyesület a Komáromi Városmarketing és Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft.-vel kötött megállapodásának köszönhetően lovaskocsis városnéző túrákat indított, amelyek a tematikus városi sétákat színesítették. Ezek az új idegenforgalmi látványosságok hozzájárultak a város látogatottságának növeléséhez, egyben bevételi forrást is teremtettek.

A programok során fontos szerepet kapott a társadalmi felelősségvállalás, az esélyegyenlőség és a környezeti fenntarthatóság. A programok mindenki számára hozzáférhetőek voltak, a részvételt akadálymentesítéssel és különféle infokommunikációs megoldásokkal támogatták.

A „Komáromi Huszárok” projekt megvalósítása komoly lépést jelentett Komárom város identitásának erősítése és közösségi életének gazdagítása felé. A Szőnyi Lovas Sportegyesület tevékenysége egyszerre múltidézés és a hagyományok új alapra helyezése, ahol a huszárság nem egyszerűen történelmi mementóként, de eleven közösségformáló erőként jelenik meg, ezzel pedig aktívan építik a város jelenét és jövőjét is.

Komaromi-huszarok-1

kép 1 / 4

A program a TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2020-01916 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás