Adjunk egy esélyt a szennyvíznek!

2024. 11. 25.

Ki gondolta volna, hogy a szennyvíznek is van második esélye? Kaposvár új tisztítórendszere pontosan ezt adja meg a víznek – méghozzá egy alapos ‘wellness’ kezelés formájában! A régi szennyvíz a legmodernebb technológiával kap új életet, hogy frissen és tisztán térjen vissza a természetbe. És mindezt úgy, hogy közben biogázzal hajtja saját magát! Igen, itt a szennyvíz nemcsak megtisztul, de még energiát is ad vissza – egyszerre zöld és öko-barát folyamatban.

Közel 6 milliárd forintnyi uniós támogatásnak hála Kaposvár egy igazán modern, 21. századi szennyvíztisztító teleppel lett gazdagabb, amely leváltotta az 1990-ben épült, mára már elavult rendszert A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében megvalósult  fejlesztés nagyban hozzájárul a város  és annak környékén fekvő 18 település környezetének megóvásához. Az elvárásoknak megfelelően egy hosszútávon fenntartható és teljesen automatizált rendszer épült, amely egyszerre szolgálja a környezet védelmét és a hatékonyságot.

A város többi nagyberuházásához hasonlóan itt is az volt a cél, hogy a közszolgáltatások biztonságosabbak és megfizethetőbbek legyenek. Sőt, az új technológiának köszönhetően Kaposvárnak egyre inkább lehetősége nyílik arra, hogy függetlenítse magát a nagy energiavállalatoktól. Az új telep nem csak korszerű, de tele van izgalmas technikai megoldásokkal: például az új rács-homokfogó rendszerrel és a két új biológiai blokkal a tisztítási hatékonyság jelentősen javult. Emellett, hogy teljesen önellátó legyen, egy kisebb erőmű is épült a telepen belül, amely a létesítmény teljes hőigényét biztosítja, valamint biogázból villamos energiát termel. A szennyvíziszapot biogázzá alakítva át a telep a jövőben a saját energiájával működtetheti magát és még a szomszédos hulladékfeldolgozót is.

A 61-es út mellett, Kaposvártól keletre épült létesítményt a Kaposvári Víz- és Csatornamű Kft. üzemelteti, és több mint 140 ezer helyi lakos számára biztosít tisztább és fenntarthatóbb környezetet.

MMC_6083

kép 3 / 5

A program a KEHOP-2.2.2-15-2016-00099 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás