Atmoszférikus Áramlások Laboratórium kialakítása

2024. 10. 02.

A Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program  keretében egyetemek nyertek vissza nem térítendő támogatást kutatási infrastruktúrájuk megerősítésére, közöttük a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egy atmoszférikus áramlások laboratórium kialakítására.

A szélcsatornák különféle mérnöki feladatok modellezésére valók. Segítségükkel mind az elméleti tudás bővíthető, mind konkrét esetek gyakorlati tesztelésre is lehetőség van. Az Atmoszférikus Áramlások Laboratórium kialakításának célja egy nemzetközi színvonalú atmoszférikus határréteg szélcsatorna volt, annak helyt adó laboratórium és a hozzá kapcsolódó méréstechnikai és számítástechnikai háttér létrehozása. Ez a fajta szélcsatorna alkalmas a földfelszín feletti áramlások modellezésére, így modellezhetők a tereptárgyak, épületek és más mérnöki alkotások körüli szélviszonyok és terjedési folyamatok.

Magyarország legnagyobb szélcsatornájaként építőipari, építészeti és környezetvédelmi vonatkozású kutatási témák és ipari problémák széles körének vizsgálatát tudja nemzetközi színvonalon támogatni. A laboratóriumot a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Kármán Tódor Szélcsatorna Laboratóriumában alakították ki.

A projekt a BME három karának, az Építőmérnöki, az Építészmérnöki és a Gépészmérnöki Karnak az összefogásában valósult meg, öt tanszék, és számos kiemelkedő tudományos eredményekkel és ipari szakértői tapasztalattal rendelkező kutató részvételével.

Az új szélcsatornában magas épületek, szélre érzékeny, nagy fesztávolságú feszített ponyvaszerkezetek, hidak szélterhelésének pontos meghatározását tudják elvégezni, és ez által a kivitelezési költségek csökkentését, vagy meglévő épületek, például történeti, bonyolult tetőformájú épületek rekonstrukciója során a kockázatcsökkentő intézkedések megtervezését segíteni. Ezeken túl várostervezési, területszabályozási dilemmák feloldásában, a természetes vizek vízbiztonságának fokozásában, és különféle légszennyezési kibocsátások vizsgálatában is támogatást nyújthat a laboratórium.

A hazai és nemzetközi kutatási együttműködések elősegítésén túl az Atmoszférikus Áramlások Laboratórium kiemelt célja volt, hogy a magyar építőipari és környezetvédelmi ágazat megbízható partnerévé, kutatási háttér-infrastruktúrájává váljon, növelve ezen ágazatok nemzetközi versenyképességét.

VEKOP-2.3.3-15-2017-00017Atmoszferikus-Aramlasok-Laboratorium-kialakitasa5

kép 1 / 3

A projekt a VEKOP-2.3.3-15-2017-00017 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás