DIMOP Plusz pályázat célozza a zöldenergia hatékonyabb hasznosítását

2024. 11. 25.

Az energiafüggetlenség elképzelhetetlen napenergia nélkül, amelyből az elmúlt években minden várakozást felülmúló ütemben bővültek a hazai kapacitások. Háztartási méretű kiserőművekből az előzőleg 2030-ra becsült 200 ezerrel szemben már közel 288 ezer üzemel Magyarországon. A lendületes térnyeréshez a hálózat fejlesztésével kell alkalmazkodni. A Digitális Megújulás Operatív Program Plusz (DIMOP Plusz) 26,5 milliárd forinttal támogathatja a villamosenergia-elosztók digitalizációs fejlesztéseit a megújulók integrációja érdekében.

A DIMOP Pluszban tizenegy támogatási konstrukció ösztönözheti innovatív digitális megoldásokkal a zöld átállást, az energiahatékonyság és ellátásbiztonság javítását, a fenntarthatósági és klímavédelmi törekvések valóra váltását. Az operatív program keretében 26,5 milliárd forint támogatás nyújtható a villamosenergia-elosztók digitalizációs fejlesztéseihez, amelyek a megújuló energiaforrások integrációját szolgálják. Az előkészületben lévő felhívásra önállóan vagy konzorciumban az E.ON, az ELMÜ, az MVM és az OPUS áramhálózati társaságai pályázhatnak majd, a tervezett ütemezés szerint 2025 január végétől. Egy fejlesztésre minimum egymilliárd, de legfeljebb 12 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás adható. A támogatható tevékenységek sokszínűek: a digitalizációs fejlesztések megoldást adhatnak a betáplálási korlátozásban érintett körzetek átmeneti zárolásának feloldására is. Az elosztók oldalán szükséges beruházások finanszírozásával hozzájárulhatnak a háztartási méretű naperőművek termelésének mérhetővé tételéhez.

Az újonnan létesített digitális rendszerek biztosíthatják a villamoshálózaton belüli energiaáramlás felügyeletét és vezérlését, a kínálat és kereslet egyensúlyának megteremtését és valós idejű monitorozását, a túlterhelések és energiahiányok elkerülését.

Forrás: MTI

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás