Nem csupán az új, de a meglévő vízügyi hatósági ügyviteli folyamatok újraszervezése is megvalósult, valamint elektronikussá vált a kapcsolódó ügykezelés egy uniós társfinanszírozású kiemelt fejlesztésnek köszönhetően.
Egy ország gazdasági életének meghatározó eleme a rendelkezésre álló vízkészlet minősége és mennyisége, amely a lakosság mindennapjaira is jelentős befolyással bír. Hazánk vízkészletének pontos nyilvántartása és a vízfogyasztás folyamatos nyomon követése éppen ezért rendkívül fontos feladat, hiszen mind a mezőgazdasági, mind a lakossági vízhasználat meghatározza a vízkészlet adott helyzetét és emellett az ezzel kapcsolatos tervezhetőséget is. A Vízhasználat Információs, Ellenőrzési és Integrált hatósági feladatokat ellátó Keretrendszer (VIZEK) kialakítása című projekt a vízügyi igazgatási szervek, hatóságok, a döntéshozók és a statisztikai hivatalok felé történő információszolgáltatás egyszerűsítését, és a vízhasználathoz kapcsolódó engedélyezési eljárás gyorsítását tűzte ki céljául.
A VIZEK projekt fókuszában a vízjogi és vízvédelmi engedélyezési folyamatok elektronikus ügyintézési lehetőségének megvalósítása áll. A fejlesztés csökkenteni kívánta a mezőgazdasági vízhasználók és hatóságok adminisztratív terheit. Fontos volt, hogy az ügyfelek által a közigazgatási eljárás előkészítésére fordított időigény számottevően javuljon, a papír alapú ügyintézés teljeskörűen megszűnjön, gördülékenyebbé és gyorsabbá váljanak a folyamatok. A projekt keretében kialakítottak egy innovatív, szolgáltató szemléletű, felhasználóbarát, a katasztrófavédelmi hatósági eljárások elektronizálását támogató, komplex informatikai alkalmazást, amely lehetővé teszi a potenciális vízigényekre vonatkozó előzetes vízügyi információk elérhetőségét az állampolgárok számára.
Az elektronikus engedélyezési eljárás eredményeként szakszerűbb öntözési gyakorlat alakul ki, amely adott esetben a mezőgazdasági öntözés területének, valamint a mezőgazdasági vízhasználók részére az öntözéssel elért gazdasági haszonnak a növekedésével jár. A rendszer egyik újdonsága az öntözéshez kapcsolódó gazdaságossági számítások elvégzése, a döntéstámogató modul kialakítása, amelynek célja, hogy az öntözéses gazdálkodást folytató termelők számára segítséget nyújtson a várható beruházási és a vízhasználatból fakadó költségek kalkulásában. Ezáltal a gazdálkodó költséghatékonysági elemzést tud végezni a beruházás és az engedélyezési folyamat megkezdése előtt.
A vízjogi engedélyezési folyamatok felmérése, valamint a vízhasználattal és vízigénnyel kapcsolatos pontos adatok gyűjtése és szolgáltatása szintén fontos eleme a fejlesztésnek, melyhez elengedhetetlen volt a kapcsolódó informatikai rendszerek kialakítása. Emellett a valós vízhasználat átláthatóságának növelése is kiemelt prioritással bír, amely az ellenőrzési rendszer módszertani és informatikai fejlesztésével valósult meg. Felhasználói oldalról pedig hasznos eredmény az egykapus illetékbefizetés, díj- és adóbefizetés lehetőségének megteremtése, az E-Vízikönyv kialakítása, illetve a katasztrófavédelmi hatósági eljárások során keletkezett bírságok és befizetések elektronikus kezelése és nyilvántartása.
Összességében a fejlesztés hozzájárul a vízkínálat és vízfelhasználás jelenleginél pontosabb optimalizálásához, így a VIZEK keretrendszerben az adatbázisok összekapcsolása és a folyamatok elektronizálása révén, egy koherens, ellentmondásmentes, minden részletében hiteles adatbázis-rendszer alakult ki.
A program a KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00023 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.
További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább