Elismerés a felzárkóztatásért dolgozóknak

2025. 02. 11.

Az ország legszegényebb településein élő emberek felzárkóztatásáért dolgozó segítők elismerésére alapított Jelenlét díjat 2025. február 3-án adták át az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A 300 legszegényebb magyarországi települést célzó projekt 70,4 milliárd forint európai uniós forrásból, állami előfinanszírozással működik, a munka módszertanát alkotó Jelenlét program pedig 2016 óta támogatja a felzárkózási célokat.

A 2021-2027-es uniós fejlesztési időszakban minden tagállam kijelöli a stratégiai fontosságú műveleteket, amelyek jelentősen hozzájárulnak az adott program céljainak teljesítéséhez. Magyarország ezeket a kiválasztott műveleteket közös néven Pillérekként jelöli, utalva fontosságukra, a fejlesztéspolitikai célkitűzések elérésében betöltött szerepükre. Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz (EFOP Plusz) egyik kijelölt Pillére a Jelenlét a felzárkózó településeken (ESZA+) című projekt. Az Európai Unió támogatásával megvalósuló fejlesztési program átfogóan kívánja segíteni Magyarország hátrányos helyzetű térségeinek és településeinek felzárkózását, a szociális és gazdasági kapcsolatok erősítését, valamint a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését.

A díjátadó ünnepségre a Máltai Szimfónia évnyitó nagykoncertjén került sor. A zenei esélyteremtő programban mintegy ezer gyermek tanul, közülük a legügyesebbek léptek fel az Uránia színpadán. A rendezvényen Vecsei Miklós felzárkózásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke a tavaly elhunyt Kozma Imre atya emlékét idézve elmondta, hogy a karitatív szervezet alapító elnökének tanításaiból formálódott a Jelenlét program, amely a magyar kormány által 2019-ben indított Felzárkózó települések programot megalapozta. „Mi pontosan tudjuk, hogy a bajba jutott embernek mindenekelőtt arra van szüksége, hogy szeressék, hogy elfogadják, hogy valaki jelen legyen az életében” – mondta Vecsei Miklós.

Az Európai Unió támogatásával folytatódó Felzárkózó települések program eredményeit méltatva Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője arról beszélt, hogy ez a program valódi esélyt teremt a legszegényebb településen élő gyerekek számára. A felzárkózásért végzett munka sokszor kreatív megoldásokat kíván, példaként említette erre a telemedicina program indulását, amelynek során a felzárkózó településen tartózkodó betegeket a nagyvárosi kórházakban rendelő orvosok látják el digitális kapcsolat segítségével. Ezt a megoldást az Európai Uniós fejlesztések versenyében 2024-ben a kategória legjobbjának ítélték, és Regiostars díjjal tüntették ki.

A Jelenlét díjat 2025-ben Soltész Mihály, a rohodi Jelenlét Pont szakmunkatársa, Horváthné Tenyei-Tóth Erzsébet Ágnes, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Modellprogramok pénztárosa, Stankovics Erika, a Felzárkózó települések program Zala vármegyei koordinátora, Velkey-Kozár Bea és Velkey Róbert, az arlói Jelenlét Pont vezetői, Hámori Máté karmester és a Danubia Zenekar, továbbá a Romano Glaszo zenekar kapta.

Gratulálunk a díjazottaknak!

(Forrás: FeTe/palyazat.gov.hu)

(Fotó: Majoros Árpád Csaba – Magyar Máltai Szeretetszolgálat)

 

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás