A társadalom legsebezhetőbb rétegei, a szegénységben élők és hátrányos helyzetűek, gyakran szembesülnek a kirekesztettség érzésével. A szegénység nem csupán anyagi nehézségeket von maga után, hanem mélyreható társadalmi és pszichológiai következményekkel is járhat, amelyek tovább izolálják az érintetteket. Egyes járások e tekintetben kiemelten veszélyeztetettnek minősülnek: ezeken a helyeken a szinte teljes nincstelenségben élő gyermekek és felnőttek számára az alapvető (köz)szolgáltatások, ellátások csak korlátozottan érhetők el, a jövőkép nélküli világ pedig kilátástalanságot szül.
Az érintett területek további leszakadásának fékezése és a járáson belüli fejlettségbeli különbségek csökkentése érdekében jött létre az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által kidolgozott Jelenlét Program, amelyet országszerte számos helyen adaptáltak. A program célja olyan innovatív együttműködési modellek és partnerségi megoldások kidolgozása, amelyek elősegítik a helyi közösségek fejlődését az életkörülmények javításával és hozzájárulnak a felzárkózást támogató szakpolitikai intézkedések megvalósításához.
Baktalórántházán és vonzáskörzetében a legnagyobb kihívást a közfoglalkoztatottak magas aránya, a közösségek és a családok széthullása, az egyre mélyülő szegénység, valamint a lakók önbizalomhiánya és a társadalmi bizalmatlanság érzése jelentette. Mindezek a problémák nemcsak a közvetlen érintettek életére, hanem a helyi gazdasági teljesítményre is kedvezőtlen hatást gyakoroltak.
A projekt első időszakában elkészült a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által kidolgozott módszertan alapján a járási szintű diagnózis, melyből kiderült, hogy mely településen milyen problémák azonosíthatók és azokra milyen válaszok adhatók. A projekt gerincét a jelenlét alapú szociális munka adta. Célként fogalmazódott meg a fejlettségbeli különbségek csökkentése a helyi közösségek fejlesztésével; a lakosság életesélyeit, életminőségét, szolgáltatásokhoz való hozzáférését, mobilizációját, közösségi kapacitásainak aktivizálódását szolgáló beavatkozásokkal; a kapacitáshiányos és alulmotivált szolgáltatások fejlesztésével és a szükség szerinti pótlásával, továbbá az azok összekapcsolásában rejlő lehetőségek kiaknázásával.
A Jelenlét Program keretében a résztvevők különböző típusú támogatásokban részesültek: egyrészt anyagi és egyéb tárgyi segítségnyújtás formájában, úgymint segélyek, utalványok, adományok, valamint közvetlen pénzbeli támogatás, másrészt a projekt mentális támogatást is nyújtott pszichológiai segítségnyújtással és közösségi programokkal.
Két Jelenlét Pont kialakításával Magy és Rohod településeken létrejöttek olyan szolgáltató és közösségi házak, ahova a lakók már bizalommal fordulhatnak segítségért ügyes-bajos dolgaik intézésében. Ezek a tájékoztatás, információnyújtás mellett helyszínt adnak a kedvező változásokat elindítani, valamint a helyi közösséget megerősíteni hivatott programok számára, legyen az tanácsadás, szakemberekhez való hozzáférés biztosítása, ügyintézésben való segítségnyújtás, iskolai felzárkózást segítő tevékenységek, szülő-gyermek kapcsolat erősítése és egyéb fejlesztő, szórakoztató alkalmak. A szervezett események lehetőséget nyújtottak a szociális kapcsolatok építésére és a közösségi érzés erősítésére. A járás helyzetét figyelembe véve a közfoglalkoztatásból az elsődleges munkaerőpiacra történő visszajutást ösztönző, támogató képzések és a munkaerő-piaci tanácsadás is népszerűek voltak. A program elemei nem csupán a két Jelenlét Ponton valósultak meg, hanem a járás további 10 településén is.
A fejlesztés eddigi tapasztalatai azt mutatják, hogy a résztvevőkből többen pénzügyi stabilitást értek el, illetve eredményesnek mondhatóak a társadalmi integrációs törekvések is. A lemorzsolódás mértéke csökkent, többen sikeresen visszatértek a munkaerőpiacra, miközben támogató közösségi kapcsolatokat építettek ki, amelyek segítik őket a jövőépítésben.
A program az EFOP-1.5.1-17-2017-00001 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.
További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább