Esztétika és energiahatékonyság: a Pesterzsébeti Sós-jódos Fürdő új arca

2024. 11. 15.

A Pesterzsébeti Sós-jódos Fürdő nagyszabású felújítása és bővítése 2018-ban kezdődött, és a beruházás célja az volt, hogy a korábbi 800 négyzetméteres területet egy sokkal modernebb és tágasabb, 4300 négyzetméteres fedett fürdőkomplexummá alakítsák. A korszerűsítés nyomán teljesen új életre kelt a létesítmény: Budapest egyetlen jódos-sós vizű gyógyfürdője immár egy egész évben látogatható, modern dizájnjával, igényes belső tereivel, valamint számtalan wellness-szolgáltatásával csábítja a látogatókat.

A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében uniós társfinanszírozással megvalósult fejlesztés során a történeti, T alaprajzú, egyszintes, magastetős, a medencetérben kupolás épület komplex felújítása történt meg. A nyílászárók cseréje mellett a homlokzat és a padlók hőszigetelésére is sor került. A hőtermelést hőszivattyú végzi, a meglévő termálkút medencék után elfolyó vizének hőjét, illetve a termálvíz hőjét hasznosítva. Az alacsony hőmérsékletszintű fűtést padlófűtés biztosítja. A tetőfelületeken 278 db 275 W-os teljesítményű polikristályos napelemet helyeztek el.

A Duna Pesterzsébet mellett futó szakaszán már az XX. század elején strand létesült. Ekkor még csak egy Dunába nyúló stég és néhány fa épület várta a strandolni vágyókat. Az 1930-as évekre létrejöttek az első medencék, amiket akkor még a Duna vizével töltöttek fel. 1936-ra megépült az „ál-török” stílusú kupolás medencetér is. Ebben az időszakban fedezték fel a jódos-sós gyógyvizet a területen, ami hamarosan a strand vízellátását biztosította, ugyanis az 50-es évekre a Duna vize alkalmatlanná vált a fürdőzésre. Ez az épület a helyiek számára hamar Pesterzsébet ikonikus épületévé vált. Az 1970-es évek végére kialakult a gyógyfürdőből és strandból álló együttes, hullám- és gyermekmedencével, iszapkezeléssel és masszázs szolgáltatással, ami egészen a 2000-es évek elejéig üzemelt. A gyógyrészleg anyagi nehézségei miatt (a jódos-sós vizet melegíteni kellett) 2001-ben a strandot, majd 2005-ben a gyógyfürdőt is bezárták. Az épület évekig üresen állt, és a gyógyvíz pedig a Dunába ömlött.

A Duna-parti épületre a legjobb jelző talán az, hogy modern. A belső tereket és bútorokat a letisztultság és a kényelem jellemzi, ami egyaránt hozzájárul a nyugodt és frissítő hangulathoz. A wellness részleg különösen tágas és jól felszerelt, a kültéri medencéknél pedig hullám- és úszómedencék is helyet kaptak, hogy minden korosztály megtalálhassa a kedvére való időtöltést.

Egyszerre egyesül itt az élmény, a kényelem, az esztétika és az energiahatékonyság, így akár pihenésre, akár aktív kikapcsolódásra vágyunk, a fürdő minden igényt kielégít. A korszerűsítés során mindvégig az volt a cél, hogy egy olyan költséghatékonyan üzemeltethető hely jöjjön létre, amely megfelel a modern wellness- és fürdőélmények iránti elvárásoknak, és ami a látogatók számára valóban felejthetetlen élményeket nyújt.

104017480_305160930881956_2582536568861965235_n

kép 5 / 11

A program az KEHOP-5.2.8-17-2017-00004 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás