Komfortosabban pihennek télen a szomori halak

2025. 03. 24.

A Szomor Ökogazdaság a halgazdasági üzletágát érintően egy átfogó fejlesztési programot valósított meg uniós támogatással. A beruházás nem csupán a halastavak rekonstrukcióját foglalta magában, hanem a gazdasági utak és teleltető tavak felújítását is, valamint a legkorszerűbb termelési eszközök beszerzését.

A Szomor Ökofarm tevékenységi köre rendkívül sokrétű: egy ökofarmot, egy húsfarmot és egy dinamikusan fejlődő halgazdaságot is működtet. A történet 1989-ben kezdődött, amikor Szomor Dezső a Kiskunsági Nemzeti Park területén található Apaj környékén mezőgazdasági tevékenységbe gyenge minőségű szántóföldeket visszagyepesítésével. Három évvel később a volt állami gazdaság területén egy egyedülálló gazdálkodási módszert dolgozott ki, amely speciális fűmagkeverék és háborítatlan környezet biztosításával segítette a helyi túzokállomány megerősödését – a madarak száma 300-ról 600 fölé emelkedett. 2010-ben pedig megnyitott a húsfeldolgozó üzem, ahol magyar szürkemarhából és bivalyból főleg szalámit készítenek, innen pedig már nem volt megállás a növekedésben.

A mostani fejlesztés a halgazdaság modernizálására összpontosított. Az elmúlt 20 év folyamatos használata során a halastavak és a gazdaság eszközei elöregedtek, egyes gépek cserére szorultak, míg mások javítása már gazdaságtalan volt. A rendszeres meghibásodások miatt a munkafolyamatok lelassultak, ami komoly kihívásokat jelentett a hatékony működésben.

A legnagyobb fejlesztési igény a teleltető tavak felújításánál mutatkozott, hiszen az őszi lehalászás után itt pihen a megtermelt halállomány egészen karácsonyig. Emellett több halastó töltése meggyengült, a gátkoronák szélessége pedig már nem felelt meg a műszaki előírásoknak. Ennek orvoslására stabilizálták a töltéskoronákat, és egyes gátszakaszokat szilárd burkolattal láttak el, megteremtve a zavartalan közlekedést és termelést az év minden szakában.

Ez a fejlesztés nem csupán a gazdaság hatékonyságát növeli, hanem hosszú távon is biztosítja a fenntartható és környezetbarát halgazdálkodás feltételeit.

A program a MAHOP-2.2.1-2016-2018-00064 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás