A következményes mozgásszervi betegségek rehabilitációjának fejlesztését tűzte ki célul az Országos Kórházi Főigazgatóság abban a projektjében, ami az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) és a magyar állam több mint 7,1 milliárd forintos támogatásával valósult meg. A Bethesda Gyermekkórházban a program 2023-as indulása óta 660 alkalommal összesen 116 gyermek kezelése valósult meg a robotvezérelt eszközökkel.
A Bethesda Gyermekkórházban számos olyan gyermeket látnak el nap mint nap komplex rehabilitációs foglalkozások keretében, akik központi idegrendszeri sérüléssel, súlyos traumás vagy égéssérüléssel küzdenek. A Robotterápiás Centrum célja mindig ugyanaz: visszaadni a mozgás örömét, a fejlődés lehetőségét, és megmutatni, hogy minden apró mozdulat nagy lépést jelent a teljesebb jövő felé. Öröm számukra, hogy a csúcstechnológiát képviselő eszközöket tudnak a gyerekek gyógyításának szolgálatába állítani. A centrum kialakítása uniós pályázat részeként valósult meg, korábban ilyen szoftveres rehabilitáció kizárólag a magánellátásban volt elérhető.
A fejlett technológiáknak a gyógyító terápiákban számos előnye van. A személyre szabott kezelés hatékony szerepet játszik a motoros funkciók javításában, az izomerő-mozgástartomány növelésében, illetve a mozgáskoordináció fejlesztésében. A rehabilitáció célja, hogy a lehető legjobb életminőséget biztosítsa a mozgásukban, és-vagy egyéb képességeiben korlátozott gyerekeknek és családjuknak. Az alsó- és felső végtagok mozgásfunkcióit javító gépek interaktív játékokba ágyazva támogatják a gyermekeket abban, hogy akár több százszor is elvégezzenek egy-egy, a gyógyulásuk szempontjából kulcsfontosságú mozdulatot – úgy, hogy közben észre sem veszik, mennyit „dolgoznak”. A magas intenzitásszám miatt sokszor monoton a kezelés, de a játékkal a kisebbeket is könnyebb végig vinni a gyakorlatsoron. A Bethesda technológiás készülékeinek egy része valódi robot, azaz motorjukkal önálló mozgásra képesek, a betegek izomerejének használata nélkül, de tartozik még a rendszerhez kiterjesztett valósággal kibővített technológia is. Ezekkel személyre szabott terápia valósítható meg, mivel a szoftver az adatokat is képes rögzíteni, így a lekövethető a gyerekek fejlődése, mérve a terápia eredményességét.
A beruházás nem csupán a Bethesda Gyermekkórházat érintette, Az egészségi állapot helyreállításához szükséges modern feltételek biztosítása című EFOP projekt keretében kilenc helyszínen, országos lefedettséget biztosítva hoztak létre rehabilitációs centrumokat. Továbbá meglévő rehabilitációs osztályokat is fejlesztettek, 54 speciális szaktudást igénylő fekvőbeteg-ellátó intézményben szereztek be korszerű hidro-, fizikoterápiás és végtagmozgató eszközöket, így széleskörűen elérhetővé vált az idegrendszeri és mozgásszervi eredetű funkciózavar miatti rehabilitációt segítő, fejlett technológián alapuló eszközpark.
A program az EFOP-1.8.26-23-2023-00002 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.
További részletek a támogatott projekt keresőben: Tovább