Mesterséges intelligencia a gerinctörések diagnosztikájában

2025. 05. 21.

Egy mesterséges intelligencia (MI) alapú rendszer bevezetésével jelentősen gyorsítható és pontosabbá tehető a gerinctörések diagnózisa, ez pedig forradalmi változást hozhat. A Neumann Medical Kft. vezetésével megvalósult projekt célja egy olyan autonóm döntéstámogató rendszer létrehozása volt, amely az ország összes egészségügyi intézményében segítheti az orvosok munkáját.

A fejlesztést az Európai Unió támogatta a hazai vállalkozások innovációs tevékenységének ösztönzése körében, különös tekintettel a kutatás-fejlesztésekre és az ipari innovációkra. Az ipari szereplők számára a növekvő nemzetközi verseny miatt kulcsfontosságú, hogy képesek legyenek új, versenyképes termékek és szolgáltatások fejlesztésére, amelyek hozzájárulnak a fenntartható gazdasági növekedéshez. A pályázat keretében elnyert támogatás lehetőséget adott olyan kísérleti projektek megvalósítására, amelyek aztán új technológiák piacra viteléhez vezetnek.

Így született meg az a rendszer, amelynek alapjaként először létrehoztak gerinc CT és röntgenfelvételekből egy hatalmas adatbázist, amivel megtanították a gépnek felismerni a különböző töréstípusokat és azok súlyosságát. Ezt követően vált lehetővé, hogy a kórházakban feltöltött képalkotó vizsgálati anyagokat az MI azonnal kiértékelje, és valós időben visszajelzést adjon az orvosoknak. A technológia az esetek súlyossága szerint rangsorolja a sérüléseket, hogy a legsürgősebb ellátást igénylő betegek hamarabb megkaphassák a szükséges kezelést.

A projekt egyik legnagyobb előnye a teljes mértékben automatizált folyamatok alkalmazása. A mesterséges intelligencia képes az orvosi képalkotó eljárások (CT, röntgen) eredményeinek azonnali elemzésére, a törések automatikus felismerésére, helyének kijelölésére és kategorizálására. Magában foglal egy döntéstámogató rendszert, amely a sürgős eseteket azonnal továbbítja a szakorvosoknak, továbbá kialakítható vele egy országos gerincsérülés-diagnosztikai hálózat, amelybe a kórházak és más egészségügyi intézmények csatlakozhatnak.

A projekt keretében az orvosok közel 60 000 gerinc CT és röntgenfelvételen egyenként jelölték meg a törések pontos helyét és jellegét. Minél nagyobb ugyanis az adatmennyiség, annál pontosabb lesz a mesterséges intelligencia diagnosztikai képessége. A mesterséges intelligencia algoritmusait mélytanulási technikákkal fejlesztik, hogy folyamatosan javítsák a rendszer hatékonyságát.

Az új technológia az egészségügyi előnyök mellett gazdasági szempontból is kedvező, hiszen gyorsabb és pontosabb diagnózist tesz lehetővé, és az automatizáció révén eleve kevesebb emberi kapacitást igényel a kiértékelés.

A fejlesztés elsősorban a radiológiai és traumatológiai osztályok munkáját tudja támogatni. A tervek szerint a magyar egészségügyi intézményeken túl az MI alapú rendszer nemzetközi piacra is kikerülhet, az Európai Unióban, Észak-Amerikában, Ausztráliában és Új-Zélandon is hasznosítható lesz.

A program a GINOP-2.2.1-18-2020-00029 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás