Nagy magyar festőnk otthona újra várja a vendégeket

2025. 05. 12.

Nógrád vármegyében kiemelkedő turisztikai látványossággal gazdagodott a Szécsényi járás: felújították a történelmi jelentőségű Benczúr-kúriát. Az európai uniós társfinanszírozásból megvalósított fejlesztés révén az épület visszanyerte régi fényét, miközben méltó emléket állít egykori híres lakójának, Benczúr Gyulának. A neves festőművész alkotásai mostantól a kúria falai között is megtekinthetők, így a látogatók egyszerre gyönyörködhetnek az épület eleganciájában és a magyar művészet egyik kiemelkedő alakjának örökségében.

Benczúr Gyula, a Benczúr-kúria névadója, 1844-ben született Nyíregyházán. A magyar akadémikus történeti festészet egyik meghatározó képviselőjeként tartjuk számon. Legismertebb alkotásai közé tartozik a „Szent István felajánlja a koronát Máriának” című mű, amely a Szent István-bazilikát díszíti, valamint a Budavári Palota Hunyadi-termében található két nagyszabású festménye: „A diadalmas Mátyás” és a „Mátyás fogadja a pápa követeit”. A millenniumi ünnepségekre készítette el a grandiózus „Budavár visszavétele” című alkotását. Benczúr történelmi események mellett számos híres személyiséget is megörökített. Portréi között megtalálható Erzsébet királyné, Andrássy Gyula gróf, Rudolf trónörökös, Tisza Kálmán, Tisza István, Mikszáth Kálmán, Trefort Ágoston és I. Ferdinánd bolgár cár is. Tehetségét külföldön is elismerték: 1876 és 1883 között a müncheni akadémián tanított, majd hazatérve megalapította az első magyar művészképzőt, a Benczúr-mesteriskolát, amelyet haláláig vezetett. Munkásságát 1910-ben a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagsággal ismerte el. Benczúr Gyula öröksége tanítványai révén is tovább élt: 1921-ben létrehozták a Benczúr Társaságot, amely 1954-ig működött. Tiszteletére 1927-ben Dolány község felvette a Benczúrfalva nevet, amely ma Szécsény városrésze.

A kúriát eredetileg a Wattay család építtette a 18. században, majd később a Szontágh és Ivánka családok birtokába került. Az utolsó tulajdonosa gróf Pejácsevich Mikó volt, akitől Benczúr Gyula megvásárolta meg. A művész egy elegáns otthont teremtett, amelyet műkincsek, keleti szőnyegek, valamint reneszánsz és rokokó bútorok díszítettek. A falakon a festő saját alkotásai kaptak helyet. Benczúr halála után családja tovább gondozta a kúriát, de a második világháború miatt kénytelenek voltak elhagyni a birtokot. 1945-ben visszatértek, ám addigra azt teljesen kifosztották, a műteremmel együtt. Az államosítás után az ingatlan állapota tovább romlott: egy ideig moziként működött, a műteremházban pedig id. és ifj. Szabó István művészek éltek. A rendszerváltás után az épület folyamatosan pusztult, mígnem teljes felújítása elkerülhetetlenné vált.

A felújítás célja az volt, hogy a kúria visszanyerje eredeti, 18. századi állapotát, miközben 21. századi kulturális és művészeti központtá is válik. Az épület és kertjének rekonstrukciója során új kiállító- és kiszolgáló terek jöttek létre, valamint interaktív művészeti programok is elérhetővé váltak a látogatók számára. A felújítás középpontjában Benczúr Gyula életművének bemutatása állt, amelyet műalkotások, multimédiás tartalmak és egyedi művészeti élmények tesznek még izgalmasabbá.

A rekonstrukció során szinte az egész épület megújult. Létrehoztak egy vendégfogadó teret recepcióval és ruhatárral, valamint egy állandó kiállítást, ahol Benczúr eredeti festményei, relikviái, textíliái, fotók és animációk láthatók. A kiállítóterek múzeumpedagógiai foglalkozásoknak is helyet biztosítanak. Emellett kialakítottak egy baba-mama szobát, egy kávézót. valamint egy múzeumshopot. A beruházás során stabilizálták az épületet, új támfalat építettek, visszaállították a tornácot, helyreállították a tetőszerkezetet, valamint megoldották a vízelvezetést, felújították a homlokzatot és a nyílászárókat. A kastélykert is megszépült, beleértve a kapuzatot, a támfalakat és a kerti pavilont, valamint akadálymentes parkolót és új járdákat alakítottak ki.

A renoválásnak köszönhetően a Benczúr-kúria újra régi fényében tündököl, miközben modern kulturális térként funkcionál. Az épület és kiállításai méltó módon őrzik Benczúr Gyula örökségét, így a látogatók egy különleges művészeti és történelmi élmény részesei lehetnek.

SZB_GEL7354

kép 2 / 9

A program a GINOP-7.1.1-15-2017-00028 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás