Segítség a kisgyermeket nevelők munkába való visszatéréséhez

2024. 11. 06.

A „Kisgyermeket nevelők munkaerő-piaci visszatérésének célzott támogatása” című Pillér projekt ünnepélyes megnyitóját 2024. október 17-én rendezték meg Budapesten. Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz támogatásával megvalósuló program az ellátás költségeinek átvállalásával járul hozzá a kisgyermekes családok anyagi terheinek csökkentéséhez, valamint a kisgyermeket nevelők foglalkoztatottságának növeléséhez.

A 2021-27-es programozási időszak stratégiai fontosságú műveletei (Operations of Strategic Importance, OSI), közérthetőbb nevükön a Pillérek egyik célja, hogy nagyobb láthatóságot biztosítsanak az uniós támogatásoknak, széles körben megmutatva az elért eredményeket a lakosság számára. Minden operatív programhoz tartoznak Pillérek, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz (EFOP Plusz) egyik kijelölt Pillére „A minőségi és megfizethető koragyermekkori nevelés és gondozáshoz való hozzáférés fejlesztése”, az ehhez kapcsolódó célok eléréséhez a „Kisgyermeket nevelők munkaerő-piaci visszatérésének célzott támogatása” című projekt is hozzájárul.

A projektet 5,5 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatásból valósítja meg a Magyar Államkincstár. A projektben – a 2023-ban lezárult sikeres GINOP-5.3.11-18 projekt folytatásaként – 2024. szeptemberétől újra igényelhetnek vissza nem térítendő támogatást azok a kisgyermeket nevelő szülők, akik a munkaerőpiacra visszatérésük érdekében gyermeküket bölcsődei ellátásban, vagy napközbeni gyermekfelügyeletben helyezik el a munkavégzésük idejére. A támogatás történetében ez az első alkalom, hogy azok a szülők is igénybe vehetik, akik gyermeküket önkormányzati fenntartású bölcsődében helyezik el, és továbbra is jogosultak a támogatásra azok, akiknek gyermekei minibölcsődét, családi bölcsődét, munkahelyi bölcsődét vagy napközbeni gyermekfelügyeletet vesznek igénybe. A támogatás Budapest kivételével az egész országban igénybe vehető.

2010-hez képest több mint kétszeresére, 67 ezerre emelkedett a bölcsődei férőhelyek száma, ebből ötezret az utóbbi egy évben hoztak létre. Ma csaknem 1200 településen és minden magyarországi járásban elérhető a bölcsődei ellátás valamely formája, ami három és félszerese a 2010-es adatnak, és a fejlesztések tovább folytatódnak. A jelenleg futó Pillér projekt a bölcsődei ellátás és a napközbeni gyermekfelügyeleti ellátás költségeinek átvállalásával járul hozzá a kisgyermekes családok anyagi terheinek csökkentéséhez, valamint ennek köszönhetően az ellátáshoz való hozzáférés megkönnyítésével a kisgyermeket nevelők foglalkoztatottságának növeléséhez. Így a bölcsődei támogatási rendszer nem csak az intézményekben nevelkedő gyermekek érdekét szolgálja a minőségi pedagógiai munkának köszönhetően, hanem a szülőknek is kedvez, hiszen hamarabb visszatérhetnek a munkaerőpiacra. Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz kiemelten kezeli a rászorulók, a hátrányos helyzetűek, a családok célzott támogatását és a munkaerőpiaci integrációt.

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás