Az egri vár a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb eseményének színtere. Az 1552-ben az oszmánok ellen hősiesen megvédett magyar vár nagy betűkkel írta be a város nevét a magyar történelemkönyvekbe, ezért az örökségének megőrzése kiemelt feladatunk.
Az 1552-es ostromot követő évszázadokban sem kerülte el a történelem vihara az egykori hőstett színhelyét, így az egri vár jelentősen lepusztult állapotba került a 20. századra, amikor is megkezdődtek a rekonstrukciós és állagmegőrző munkák, amelyek azóta is tartanak. Ebbe a folyamatba illeszkedik „Az egri vár és erődrendszer turisztikai fejlesztése” elnevezésű, az európai unió támogatásával, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében megvalósított nagyszabású projekt, aminek eredményeképpen jelentős fejlesztések valósultak meg az egri vár területén. A projekt célja volt, hogy a kor elvárásainak megfelelő látogatói élményt biztosítson a turisztikai látványosságként szolgáló várba érkezőknek.
Egyszerre került sor korhű restaurációra a vár infrastruktúrájában, modern eszközökkel felszerelt kiállítótermek létesültek és egyéb, a látogatók kényelmét szolgáló beruházások történtek. Megújult a bejárathoz vezető Déli várfeljáró, ennek köszönhetően a korábbi balesetveszélyes állapotú feljáró rendbetételével biztonságosabban és kényelmesebben juthatnak be az érkezők a vár területére. A régi jegypénztárak helyett létrehoztak egy korszerű, többfunkciós fogadóépületet még kényelmesebbé téve a jegyvásárlást. A fejlesztés részeként újjáépült a vár egyik legnagyobb védműve, a Varkoch-kapubástya is. A felújítás során a vár legmagasabb pontja, a Zászlódomb visszanyerte eredeti formáját, emellett belsejében kialakítottak egy 70 fős mozitermet, ahol az „Eger 1552” című dokumentumfilm tekinthető meg. A megújult Cipóosztóházban a XVI. századi gasztronómiát ismerhetjük meg, ahol a korhű bútorok, konyhai eszközök és edények idézik fel az épület egykori funkcióját. A projekt keretében megszüntetésre került a pincerendszert veszélyeztető vizesedés, ezen kívül a vár látogatói területe több helyen új burkolatot is kapott. Az modern világítás lehetővé teszi, hogy a vár az esti órákban is teljes pompájában ragyogjon a város fölött.
A projektnek köszönhetően az egri vár napjainkban is méltó történelmi emlékhely, emellett korszerű, többfunkciós turisztikai célpont, meglátogatása minden korosztály számára nagy élményt jelent.
A program a GINOP-7.1.1-15-2016-00009 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.
További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább