Regionális Krízisambulancia jött létre Orosházán, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet Biztos Pont nevű intézménye a kapcsolati erőszak áldozatainak, azok családtagjainak, illetve a velük kapcsolatba kerülő szakembereknek nyújt segítséget a Dél-Alföldi régióban.
A kapcsolati erőszak alatt nemcsak a fizikai, hanem a lelki, szóbeli, szexuális bántalmazást, valamint a gazdasági erőszakot, valamint az anyagi kiszolgáltatottságban tartást is értjük. Az intézmény főbb tevékenysége az áldozatoknak, veszélyeztetetteknek és hozzátartozóiknak történő információnyújtás e-mailen, telefonon, online vagy személyes találkozás alkalmával, tájékoztatás az igénybe vehető segítő szolgáltatásokról, továbbá jogi, pszichológiai tanácsadás, segítő beszélgetés. Fontos, hogy a bántalmazottak minél korábbi stádiumban felismerjék és megértsék a kapcsolati erőszak veszélyeit, és képessé váljanak a bántalmazó kapcsolatból való kilépésre. A szolgáltatások anonim módon is igénybe vehetők és ingyenesek.
A projektben a kapcsolati erőszak elleni küzdelemben részt vevő intézmények közötti együttműködés elősegítése is egy kiemelt célkitűzés volt, tekintettel arra, hogy az érintett szereplők összekötésével hatékonyabban kezelhetők az egyes esetek. Az áldozatokkal kapcsolatba kerülő szakembereknek interaktív műhelymunka keretében nyílt lehetőség a téma mélyebb feldolgozására, érzékenyítésre. Az esetkonzultációk biztosítása mellett szerveztek esetkonferenciákat, előadásokat. Támogatták a tapasztalatcserék létrejöttét helyi és regionális szinten, erősítve a szakmaközi együttműködéseket, bemutatva a kapcsolati erőszak hatékony kezelését szolgáló speciális szükségleteket. A szakemberek körében csökkent az áldozathibáztatás, empatikusabban tudnak az áldozatok felé fordulni, nekik segítséget nyújtani. A szakmai fórumok, workshopok és a munkahelyi edukációs foglalkozások azt eredményezték, hogy a jelzőrendszer szakemberei könnyebben felismerték a figyelmeztető jeleket és kapcsolati erőszak esetén gyakrabban kérték ki az ambulancia munkatársainak véleményét.
Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében elnyert uniós társfinanszírozású támogatásból létrejött Krízisambulancia lehetővé tette olyan szolgáltatások és helyszín kialakítását, amely a kapcsolati erőszak áldozatait szakmailag magas szinten és megfelelően, nyugodt körülmények között tudja segíteni. Orosháza mellett további kilenc regionális krízisambulancia működik országszerte, a szakmai hálózat is folyamatosan bővül, ismertségük és elismertségük növekszik, és több esetben katalizátorként vannak jelen új együttműködéseket indítva el a területen, illetve szakmai tudásbázisként segítve a különböző állami, önkormányzati, civil, egyházi szereplők és hatósági, egészségügyi, oktatási, szociális intézmények tevékenységét.
A program az EFOP-1.2.5-16-2016-00013 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósulhatott meg.
További részletek a támogatott projekt keresőben: Tovább