Mintegy 13 ezer növényt ültettek több mint 2200 négyzetméteren a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) támogatásával Villányban. A projekt élhetőbb környezetet teremt a lakosok és az idelátogatók számára, ezzel nagymértékben javul a város vonzereje és versenyképessége.
A Baranya vármegyei település az Európa Zöld Városa Nemzeti díj harmadik helyezését nyerte el 2023-ban, miután nagy volumenű zöldítési és városmegújítási beruházást hajtott végre a TOP projektben. Villány a „bor városa”, és a turisták előtt egész évben látogatható pincéivel, valamint a borhoz kapcsolódó rendezvényeivel az egyik legnevezetesebb magyar település. A turisztikai vonzerő növelése mellett azonban azt is fontosnak tartják, hogy a közel kétezer helyi lakost kellemes, környezet- és gyermekbarát utcák, terek vegyék körül.
Ennek érdekében több közterület újult meg a városban, egységes, rendezett arculatot kaptak. Mandulafákkal, dísznövényekkel, cserjékkel tarkított hangulatos terek születtek. Az Eislingen téren igényes zöldfelületet alakítottak ki parkkal, sétánnyal, szökőkúttal és mászóvárral. Az intenzív zöldfelületi fejlesztés a káros környezeti hatásokat is mérsékeli, a páratartalom növekedésével ugyanis csökken a városi hősziget mértéke. Természetesen a fejlesztésekből a csapadékvíz gyűjtése és hasznosítása sem maradhatott ki. Ezeken kívül kerékpártárolót, kandelábereket, ivókutat helyeztek ki, illetve a parkolóban elektromos autótöltőt is kiépítettek. Megújult továbbá a Villányi Művelődési Ház és Könyvtár épülete, sőt a Rendezvénytér is teljesen átalakult: új játszótéri játékok és zöldfelület várja a családokat, valamint kerékpáros megállóhely és kölcsönző is létesült. A mellette fekvő területen pedig a városi parkerdő kapujaként tanösvény várja a látogatókat.
Az érintett épületek modernizálásával, a zöld környezet szebbé tételével a lakosság településhez fűződő viszonya erősödik, a közösségi terek kihasználtsága nő, a város pedig a lakosság számára kellemesebbé és komfortosabbá válik.
A program az TOP-2.1.2-16-BA1-2017-00005 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.
További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább