A biológiai sokféleség megóvása és a környezetvédelem volt a Tógazda Zrt. projektjének középpontjában

2024. 08. 02.

A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) egyik felhívása célként fogalmazta meg a természet és biodiverzitás megőrzését, javítását, valamint a tájképi elemek megóvását. A Tógazda Halászati Zrt. megvalósult projektje során figyelembe vette mindazokat a környezetvédelmi szempontokat, amelyek segítenek megőrizni a halastavi ökoszisztémát, továbbá elősegítik a fenntartható tógazdálkodást.

A 2014-2020-as programozási időszakban A környezetvédelmi szolgáltatásokat biztosító akvakultúra fejlesztésének előmozdítása című felhívás keretében Magyarország elindította a „Vizes élőhely és vízimadár élőhelyvédelmi célprogramot”. A résztvevőknek öt éven keresztül a vízi élővilágot támogató „zöld” akvakultúra módszereket kell alkalmazniuk. A felhívás specifikus célja éppen ezért az, hogy a természetvédelmi, a környezetvédelmi és a vízgazdálkodási korlátozásokból fakadó elmaradt vagy kieső jövedelmet részlegesen kompenzálja.

A Tógazda Halászati Zrt. közel negyed évszázados fennállása óta az ország kilenc vármegyéjében, közel 80 épített halastóban folytat halgazdálkodást. Portfóliójuk a halászat teljes vertikumát felöleli, az édesvízi fajok szaporításától, az étkezési méretű halak piacra juttatásáig. Nem csupán áru halat, hanem gyakran ivadék- és tenyészhal-állományokat is szállítanak mind Magyarországon belül, mind az európai uniós országokba.

A MAHOP-programban való részvételük során különös figyelmet szenteltek a tavak és az azok partján élő magasabb rendű vízi növények védelmére, úgymint a tavakat szegélyező nádfalak, illetve víztestekben kialakuló hínárállományok fenntartásra. A hínár mezők például búvóhelyül szolgálhattak a védett madarak halfogyasztása ellen.

A program során az extenzív tógazdálkodás jegyében a hozamfokozásra nem használtak műtrágyákat, antibiotikumokat és adalékanyagokat. A szervestrágyázást követően a halállományt abraknövényekkel, és antibiotikum-mentes, Magyarországon előállított haltápokkal etették. Emellett nem égették a tavak környékén a magasabb rendű vízi növényzetet, valamint a rendszeres kaszálások során keletkező szerves anyagot visszaforgatták a termelésbe, amely kitűnő táplálékul szolgált a mindenevő pontyok és a növényevő amurok számára.

A cég elősegítette a védett vidraállományok megőrzését, így a vidrák ellési időszakában csak a legszükségesebb mozgásokat végezték a tavak közötti gátakon, biztosítva e védett faj állományának fenntartását és növelését. Az ivadéknevelő tavak kivételével, a tenyész halakat és étkezési halakat előállító tavaknál a kárókatona állományokat nem gyérítették, csak a riasztásukat végezték el hangágyúk segítségével.

Az alacsony egyedszámú halkihelyezésnek és a magas természetes hozamaránynak köszönhetően a környezettudatos gazdálkodás során kitűnő minőségű halhús került előállításra, amely alacsony zsírtartalmának magas fehérjetartalmának köszönhetően messzemenően megfelel a magyarországi halfogyasztási szokásoknak. Ezeken túl az egyre növekvő horgászati igények kiszolgálására is alkalmas.

A program a MAHOP-2.5.1-2017-2017-00011 projektnek köszönhetően, európai uniós forrás bevonásával valósulhatott meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás