Kincsekkel teli tanulmánytár a Jász Múzeumban

2024. 12. 06.

Uniós forrásból nyílt több tematikájú tanulmánytár a jászberényi Jász Múzeumban, ahol a tanulni vágyók egyszerre ismerkedhetnek meg a térség honismereti, régészeti és néprajzi emlékeivel.

A Jász Múzeum noha korábban is már foglalkozott egész életen át tartó tanulást támogató tevékenységekkel, az infrastruktúra elavult volt, nem állt rendelkezésre korszerű, tanulási célokra megfelelő helyiség, illetve technikai eszköz. Egyre inkább szükségessé vált a tanulási folyamatok, a kompetenciafejlesztés és a képzések, a szolgáltatások működtetéséhez a korszerű IKT infrastruktúra megteremtése. Az évek során célként fogalmazódott meg tanulási, kreatív és szolgáltató terek kialakítása, valamint az országos hírű Jász Múzeum teljes anyaga látogathatóságának biztosítása. Mindez Jászberény Város Önkormányzatának A Jász Múzeum oktatóterének és tanulmánytárának kialakítása Jászberényben című uniós támogatású projektje által valósulhatott meg a Széchenyi 2020 programnak köszönhetően.

A fejlesztés keretében egy használaton kívüli raktárban kialakítottak egy 15 fő egyidejű foglalkoztatására alkalmas teret, ahol lehetővé vált különféle nem formális és informális tanulási alkalmak, képzések, programok megtartása. Itt kaptak helyet az új számítástechnikai eszközök, IKT pontok és hangpontok is. Mindez a korábbi oktató programok számának növekedését és színvonalának ugrásszerű javulását eredményezte.

Ugyanitt a tanulmánytár néprajzi egysége is létrejött múzeumpedagógiai oktatótérrel, ahol a látogatók megismerkedhetnek nagyszüleink játékaival, régi mesterségekkel, a népművészet míves tárgyaival, lakástextíliákkal, a hagyományos falusi konyha, tisztálkodás, világítás eszközeivel. Ezen felül beltéri csoportos tevékenységek és közösségépítés célját szolgáló eseményekre, múzeumpedagógiai foglalkozásokra alkalmas régészeti és helytörténeti részleg is nyílt az emeleten. A régészeti részben bronzkori népek emlékei, szarmata és népvándorláskori tárgyak, jász leletek a négyszállási régészeti feltárásról, valamint régi korok pénzei várják az ide érkezőket, míg a helytörténeti részben a Jászság titkai elevenednek meg a terület híres szülöttei kapcsán gyűjtött emlékektől kezdve a Jászság repülő csodáin át a jászberényi kripta titkáig.

A tanulmánytár nyilvánosan látogatható, a korszerű állományvédelmi és műtárgybiztonsági feltételeknek megfelelve múzeumpedagógiai célokat szolgál, de egyben korszerű raktárként is funkcionál, melyből eredően biztosított a raktárban bemutatandó műtárgyállomány gyűjteményrendezési, tisztítási és konzerválási feladatainak elvégzése, valamint ezek művelődéstörténeti hátterének bemutatása is. Mindezen feladatok előkészítése az épület földszintjén található strukturált gyűjteménytárban történik.

A Jász Múzeum nagyratörő terveket tűzött ki a megújult infrastruktúrára alapozva, melyek folyamatosan valósulnak meg. Tartottak itt múltidéző történelmi játszóházat, kézműves foglalkozásokat; terveznek táborokat, konferenciákat a hagyományőrzés és hagyomány- értékteremtés témáiban, múzeumi estéket, könyvbemutatókat a hagyományos múzeumpedagógiai foglalkozások és időszaki kiállítások mellett.

A fejlesztéssel Jászberény mindamellett, hogy jelentős lépést tett a belváros teljes körű építészeti és funkcionális megújítása felé, a közösségi kohézió erősödését, az élethosszig tartó tanulás lehetőségeinek bővítését is segítette, melyet alátámaszt a helyi és térségi látogatók megnövekedett száma is.

A program az EFOP-4.1.9-16-2017-00002 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósulhatott meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

 

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás