Újabb mérföldkőhöz érkezett a modern orvostudomány – robotok a sebészetben

2025. 02. 04.

Egy 14 éves lányon hajtottak végre robotasszisztált műtétet a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján. Ő az első gyermek Magyarországon, akit ilyen technológiai újítással kezeltek. A beavatkozás, amelyet a Da Vinci nevű robottal végeztek, egy májdaganat eltávolítására irányult.

Kiemelkedő precizitás jóval kíméletesebb módon – így jellemezhetjük a hazánkban is már egyre szélesebb körben alkalmazott robotsebészetet. A Da Vinci robottechnológia gyorsabb, hatékonyabb sebészeti beavatkozást tesz lehetővé és a hagyományos műtéti technikáknál esetenként nagyobb szintű pontossággal bír. Különlegességét az adja, hogy csupán a robot érintkezik közvetlenül a beteggel, az orvos nem. A sebész pedálokkal és egy, a sebészi kéz mozgásait továbbító rendszerrel irányítja a robotot, miközben a műtéti területet egy speciális monitoron három dimenzióban és tízszeres nagyításban figyeli. Ez a részletesség lehetőséget nyújt a legbonyolultabb beavatkozások pontos végrehajtására. A robotasszisztált műtét másik előnye, hogy jelentősen csökken a műtét utáni rehabilitáció ideje. A kamaszlány mindössze nyolc nappal az operáció után már otthonába távozhatott. A beavatkozás ugyanis – a hagyományos műtétekkel szemben – kisebb bemetszéseket igényel, ez gyorsabb felépülést eredményez és csökkenti a komplikációk kockázatát.

A Semmelweis Egyetem robotasszisztált műtéteket végző Da Vinci robotjának beszerzése uniós társfinanszírozással a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében valósult meg. Azonban ez a projekt nem egyedi kezdeményezés. Szintén sikeresen zárult az Emberi Erőforrás Operatív Program támogatásával a Robotsebészet bevezetése Magyarországon című európai uniós fejlesztés is, mely során a magyarországi intézmények között elsőként az Országos Onkológiai Intézetben és a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházban két Da Vinci X sebészeti robotot állítottak üzembe, elősegítve ezzel a minimálisan invazív sebészeti beavatkozások szélesebb körű alkalmazását.

Mindezeken túl hazai és uniós forrásból egyre több helyszínen szerezték be és alkalmazzák Magyarországon ezt a technológiát, kiemelten a hasi sebészet, a nőgyógyászat és urológia területén.  Sikerességét mutatja, hogy évről évre növekszik azon műtétek száma, amelyeket robotsebészettel hajtanak végre. 2024-ben az Országos Onkológiai Intézet már túl volt az ezredik robotasszisztált műtéten. Ez a mérföldkő nemcsak az Intézet életében, hanem az egész magyar onkológia számára komoly előrelépést jelent. Nem túlzás tehát kijelenteni, hogy ez az új technológia forradalmasítja a sebészetet.

(Forrás: semmelweis.hu)

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás