Klaszterek tagállami együttműködése a zöld és digitális átállás érdekében

2025. 02. 20.

Budapesten tartotta meg 4. partneri találkozóját az Interreg Europe égisze alatt zajló Accelerate GDT Projekt, melynek keretében a klasztermenedzserek szerepét vitatták meg az EU szintű zöld és digitális átállás előmozdításában.

A klaszter egy alulról szerveződő érdekcsoport, a hasonló szakterületeken tevékenykedő, ezáltal hasonló kihívásokkal küzdő tagszervezetek partnerségére épül, ami hatékonyan képes ellátni a közös érdekképviseletet. A klaszter azonban több mint érdekvédelmi szövetség: a tudás- és információ-megosztás, továbbá a széles körű együttműködés szervezete. Szektoriális elkötelezettség jellemzi, feladata az együttműködés erősítése, az iparágon belüli szereplők összekovácsolása.

Az erős, hatékony klaszterek létrejöttét, fennmaradását, működését, így a magyarországi klaszteresedést a hazai uniós gazdaságfejlesztési operatív programok évtizedek óta támogatják. A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programot (GINOP) követő GINOP Plusz is fókuszban tartja a klasztereket, amit az időközben megalkotott, 2030-ig szóló Klaszterfejlesztési stratégia is támogat. A klaszterek nemzetközi együttműködése és a tagállami tapasztalatok átadása az eredményes működés fontos feltételei, amelyek egyúttal az EU gazdaságát is szolgálják.

Az Accelerate GDT Projekt egy határokon átnyúló kezdeményezés, amelyet az ír Munster Technológiai Egyetem (MTU) vezet, és nyolc másik ország partnerei vesznek részt benne. A projekt célja a klaszterpolitikák jobb koordinálása az EU-tagállamok között, hogy elősegítse a gazdasági fellendülést, növelje a regionális ellenállóképességet, illetve támogassa a zöld és digitális szektorok növekedését. A konferencia elsősorban a klasztermenedzserek szerepét vizsgálta a zöld és digitális átállás elősegítésében, amit a koncepció szerint fel kell gyorsítani a kis- és középvállalkozások körében, így növelve azok versenyképességét a regionális és nemzeti klaszterekben. A projekt aktuális partneri találkozóját a klaszterek közötti együttműködés erősítésének jegyében tartották, hogy hatékonyabb üzleti megoldásokat találjanak a fenntarthatóság és a digitalizáció terén. Európai partnerek és szakértők oszthatták meg tapasztalataikat, bevált gyakorlataikat, valamint új együttműködési lehetőségeket is kerestek a projektcél teljesülése érdekében.

A partnertalálkozón több kerekasztal-beszélgetés és a jó gyakorlatokat bemutató előadás is szerepelt, amelyeken német, ír, spanyol, cseh, magyar, osztrák, olasz és ukrán szakértők osztották meg tapasztalataikat a körforgásos gazdaságról, a kiberbiztonságról, az ipari digitalizációról és a fenntartható klaszterkapcsolatokról.

(Forrás: palyazat.gov.hu)

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás