A Budai-hegység és a Pilis barlangjainak komplex fejlesztése

2025. 07. 11.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága nagyszabású természetvédelmi és turisztikai fejlesztést valósított meg a Pilisi Bioszféra Rezervátumban és a világörökségi várományos Budai-termálkarszt barlangrendszereiben. A projekt fő célja a területen található kiemelkedő geológiai és zoológiai értékek – elsősorban a barlangi denevérfajok – védelme, valamint a barlangok turisztikai és ismeretterjesztő szerepének erősítése volt.

A fejlesztés egyik központi elemét a Budai-hegység két idegenforgalmi barlangjában, a Pál-völgyi- és a Szemlő-hegyi-barlangban található világítási rendszerek korszerűsítése jelentette. A régi világítóberendezések helyét modern, LED-alapú technológia vette át. Az energiatakarékos megoldás csökkentette a fenntartási költségeket, továbbá a világítótestek közelében kialakuló úgynevezett „lámpaflóra” – azaz a mesterséges fényhez alkalmazkodott növények – terjedését is jelentősen visszaszorította, megőrizve ezzel a barlangok természetes állapotát.

A projekt másik pillére a természetvédelmi helyzet javítására és a leromlott élőhelyek helyreállítására irányult. A Pilis- és Budai-hegységben található nyolc barlang, valamint a Börzsönyben található egy mesterséges üreg esetében különféle beavatkozásokat végeztek a denevérek és a geológiai értékek hosszú távú megőrzése érdekében. A barlangok bejáratait újra feltárták, biztonságossá tették, és úgynevezett „denevér-barát” lezárásokat építettek ki, amelyek megakadályozták az illetéktelen behatolásokat, ugyanakkor biztosították az állatok szabad mozgását.

Az élőhelyek védelme érdekében több helyszínen létrákat, lépővasakat és köteleket helyeztek el, melyek lehetővé tették a szakemberek számára a barlangok állapotának, valamint a denevérpopulációk rendszeres és zavartalan monitorozását. A projekt során különös figyelmet fordítottak arra, hogy a kivitelezési munkálatok a lehető legkisebb mértékben zavarják meg a természeti környezetet, mind a beavatkozások időzítésében, mind a felhasznált anyagok kiválasztásában.

A látogatók biztonsága és a bemutatóhelyek látványosabbá tétele érdekében szintén jelentős fejlesztések történtek. A Pál-völgyi-barlang kőfejtőjében eltávolították a meglazult köveket, amelyek veszélyt jelentettek a turistákra és a rendezvények biztonságára. Emellett felújították a több mint 20 éve létesült, elkorhadt védőkorlátokat, valamint megerősítették a támfalakat. Hasonló veszélyelhárítási munkák zajlottak a Sas-hegyi Látogatóközpont területén is, ahol a könnyen erodálódó dolomit sziklák omlásveszélyt jelentettek, különösen a hegy lábánál elhelyezkedő házakra.

A természetközeli élmények kiegészítéseként a Pál-völgyi-barlang kőfejtőjében, valamint a Szemlő-hegyi-barlang kertjében barlangi tematikájú játszóterek létesültek. Ezek nemcsak a várakozó látogatók, hanem a környékbeli családok számára is hasznos és hiánypótló létesítmények lettek. A fokozottan védett Pál-völgyi-barlang felszíni védőövezetét kerítéssel látták el, és hulladékmentesítését is elvégezték, miután a terület korábban hulladéklerakóként és hajléktalan szálláshelyként funkcionált.

A természetvédelmi szemléletformálás jegyében megújították a Szemlő-hegyi-barlang fogadóépületét, felújították a kiállítóteret és korszerűsítették az előadótermet, amely immár 3D filmek vetítésére is alkalmas. Az ismeretátadás részeként folytatták a KEHOP-projekt keretében elindított „Barlangleső” honlap fejlesztését, melyet most a Közép-magyarországi régió helyszíneivel bővítettek.

A projekt részeként barlangi túravezetői továbbképzést is szerveztek, melynek anyagából később tankönyv is készült. A külföldi látogatók tájékozódását audioguide-ok segítették a Pál-völgyi- és a Szemlő-hegyi-barlangban. Emellett több idegen nyelvű információs kiadvány, ún. leporelló is készült a szemléletformálás támogatására.

VEKOP-4.2.1-15-2016-00002A-Pilisi-Bioszfera-Rezervatum-es-a-vilagoroksegre-jelolt-Budai-termalkarszt-barlangja

kép 2 / 5

A program a VEKOP-4.2.1-15-2016-00002 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben: Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás