A Pilisi Parkerdőben az ökoturizmus jövője

2025. 04. 28.

Az aktív turizmus – ezen belül a gyalogos természetjárás – szerelmeseinek a szabadban eltöltött idő, a tájértékek megismerése és a fizikai aktivitás mellett rendkívül fontosak a megfelelő pihenési lehetőségek is. A Magyar Természetjáró Szövetség uniós támogatás segítségével olyan komplex projektet valósított meg, amelyben a modern infrastruktúra és a természet védelme közötti harmónia biztosítja, hogy a látogatók egyszerre élménydúsan, kényelmesen, ám felelősségteljesen fedezhessék fel a Pilis csodáit.

A Lépésekre a Dunakanyartól projekt célja a legendás Országos Kéktúra leágazásainak fejlesztése volt. Legfontosabb elemét a térséget átszelő, mintegy 1000 kilométernyi turistaút-hálózathoz kapcsolódó pihenőhelyek és információs rendszer felújítása jelentette. A program részeként új, egységes arculatú, modern vonalvezetésű és könnyen fenntartható kültéri bútorokat, berendezéseket helyeztek ki. A pihenőhelyek mellett esőbeállók, tűzrakó helyek, valamint a Pilisi Parkerdő Zrt. működési területén található egyes források kerültek felújításra, továbbá számos korszerű információs és szemléletformáló tábla segíti a kirándulókat.

Különleges helyszín a Pilis szívében a Jung-ház, egykori erdészház, amely most már négy évszakos pihenőhelyként várja a túrázókat. A helyszín ideális kiindulópont a környék felfedezésére, hiszen könnyen elérhetők innen a Nagy-Gerecse, a Pisznice, a Serédi-kastély, és a közeli sziklamászó iskola is.

Hazánk egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága a Dömös környéki vadregényes szurdokvölgy, a Rám-szakadék, illetve a közelben magasodó, páratlan panorámájáról nevezetes Prédikálószék, valamint a Vadálló-kövek. A kettő közötti völgyben helyezkedik el a Szentfa-kápolna. A projektnek köszönhetően itt, a látnivalókat összekötő turista-csomópontnál egy új fogadóépület nyílt. A fából készült, könnyűszerkezetes épület a már meglévő ökoturisztikai infrastruktúra fontos kiegészítő és hiánypótló eleme, több funkciót lát el: pihenőhelyként, elsősegélynyújtó pontként és erdei bemutatóhelyként is szolgál.

A program keretében festői környezetben épült fel a Kerek-tó partján a Vasas Horgászegyesület új látogatóközpontja. Az Esztergomhoz tartozó Búbánatvölgyben a Kerektavi Természetház a fenntartható turizmus élvonalát képviseli. A látványában impozáns, akadálymentes, energetikai szempontból innovatív épület kiváló lehetőséget teremt a környék természeti értékeinek bemutatására. Az akár 150 fő befogadására alkalmas közösségi tér ideális helyszínt biztosít különféle rendezvényekhez, kiállításokhoz. A felső szinten található két oktatási terem tanfolyamoknak, kiscsoportos foglalkozásoknak ad helyet. A komoly konyhatechnikával felszerelt vendéglátóipari egység jóval szélesebb választékkal tudja kényeztetni az erdei gasztronómia kedvelőit, de a túrázóknak akár a magukkal hozott étel is megmelegítésére is lehetőség nyílik.

Az új pihenőhelyek, épületek és információs rendszerek erősítik az erdőben a természet és az ember együttélésének egyensúlyát, az infrastruktúra több helyszíneken történő fejlesztésével pedig újabb turisztikai célpontok és attrakciók kapnak figyelmet, segítve a turisztikai terhelés eloszlását. A Pilisi Parkerdő Zrt. fejlesztései tehát nemcsak a túrázók kényelmét szolgálják, hanem hozzájárulnak a fenntartható turizmus elterjedéséhez is.

Dunakanyar1-Uj-fogadoepulet-a-Ram-szakadeknel

kép 8 / 8

A program a GINOP-7.1.2-15-2017-00019 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás