A Tiszalöki Vízlépcső: ahol a folyó ereje munkába áll

2025. 04. 02.

A természet erejének és az emberi mérnöki tudás találkozásának eredménye a Tiszalöki Vízlépcső, amely nemcsak a vízgazdálkodás egyik kulcsszereplője, hanem egyben az árvízvédelem, az energiatermelés és a hajózás egyik fontos bázisa Északkelet-Magyarországon. Átfogó rekonstrukciója uniós forrásból valósult meg.

Mi is az a Tiszalöki Vízlépcső? A vízerőmű a Tiszán, annak 518. folyamkilométerénél található, és három fő részből áll. A bal parti vízerőmű három turbinájával hasznosítja a folyó energiáját, a középső duzzasztómű három nyílásával szabályozza a vízszintet, a jobb parti hajózsilip pedig lehetővé teszi a hajók számára az áthaladást. Ezen kívül kiegészítő műtárgyak, partvédelmi rendszerek és a különböző telepi létesítmények biztosítják, hogy minden flottul működjön.

Miért fontos ez a vízlépcső? A Tiszalöki Vízlépcső nélkülözhetetlen szerepet tölt be a Tisza vízgazdálkodásában. A duzzasztott vízből biztosítható a Keleti- és a Nyugati-főcsatorna vízellátása, többek között 200 ezer hektárnyi terület öntözését teszi lehetővé a Hortobágyon, részt vesz a Körös-völgy vízpótlásában és Debrecen tartalék ivóvízellátásához is hozzájárul. De ez még nem minden! A vízlépcső segít a hajózás fenntartásában is: Tiszalöktől egészen Dombrádig, valamint a Bodrog torkolatától az országhatárig biztosítja a III. osztályú víziutat. Emellett komoly szerepet játszik az árvíz és a jeges árvizek kezelésében, az ökológiai vízpótlásban és a vízminőség védelmében is.

Miért volt szükség a felújításra? A vízlépcső már évtizedek óta szolgálja a térséget, de az idő múlásával az építmény állagromlása okán egyre égetőbbé vált a rekonstrukció. A Környezet- és Energetikai Hatékonysági Operatív Program keretében, uniós támogatással megvalósult projektben elvégezték a létesítmény biztonságos, üzemszerű működését biztosító szerkezeti elemek megerősítését, a gépészeti és elektromos berendezések felújítását, a közvetlen mederszakaszok kotrását. Továbbá a vízerőmű hatékonyságának növelését és az árvízi kockázatok csökkenését is eredményezte a korszerűsítés, amelyek a klímaváltozás okozta villámárvizek gyakorisága miatt különösen fontos. Amellett, hogy a fejlesztés biztosítja a létesítmény jövőbeni megbízható működését, hozzájárul a környezetvédelemhez, a fenntartható energiatermeléshez, a térség és a helyi gazdaság fejlődéséhez.

Hajozsilip-1

kép 1 / 2

A program a KEHOP-1.3.0-15-2015-00009 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás