Magyaroké az uniós projektek „Oscar-díja”

2024. 10. 21.

Az Európai Bizottság 2024-ben is meghirdette az európai uniós projektek egyik legnagyobb megmérettetését, a RegioStars versenyt. Túlzás nélkül állítható, hogy az itt nyert díj a regionális politika „Oscar-díja”. Idén először hatalmas magyar siker született a döntőn.

A RegioStars verseny célja, hogy bemutassa és elismerje az Európai Unió kohéziós politikájának legjobb gyakorlatait és innovatív projektjeit. Idén rekordszámú, összesen 260 projekt nevezett, a megmérettetés rangját mutatja, hogy minden uniós tagállamból érkeztek pályaművek, a kiírás szerinti öt különböző kategóriában versengve. A brüsszeli döntőbe a szakmai zsűrik előzetes értékelése alapján minden kategóriából öt-öt projekt jutott. Ennek a 25 versenyzőnek kellett élőben bemutatkoznia, és a szigorú keretek között megtartott prezentáción túl a háromtagú zsűri kérdéseire is válaszolnia, ezzel is alátámasztva projektjük életképességét és innovatív jellegét.

A RegioStars verseny öt kategóriája között olyan fontos témák kaptak helyet, mint a zöld és fenntartható Európa, a digitális átállás, vagy a társadalmi integráció előmozdítása a ”Social and Inclusive Europe” kategória keretében. Ez utóbbiban nyerte el a kategória fődíját a Magyar Máltai Szeretetszolgálat telemedicina projektje, a Naszlady Attila Egészségfejlesztési Program, amely a társadalmi befogadás egyik kiemelkedő példájává vált azáltal, hogy újszerű és bátor módon közelítette meg az egészségügyi ellátás problémáit a hátrányos helyzetű térségekben. A projekt lehetőséget nyújt arra, hogy azok az emberek is gyors és hatékony orvosi ellátásban részesüljenek, akik nehezen férnek hozzá hagyományos egészségügyi szolgáltatásokhoz.

A program keretében olyan hibrid modellt dolgoztak ki, amely ún. mobil asszisztensek segítségével juttatja el az egészségügyi szolgáltatásokat a legeldugottabb régiókba. Az orvosi konzultációkat távolról, modern technológiai megoldásokra támaszkodva végzik el, jelentősen csökkentve az utazás szükségességét mind a betegek, mind az orvosok részéről. A Máltai Szeretetszolgálat ezzel a projekttel bizonyította, hogy a technológia és az innováció kiemelten hozzájárulhat a társadalmi befogadáshoz és az esélyegyenlőség javításához, különösen a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportok számára. Ez a projekt hosszú távon is jelentős hatással lehet az egészségügyi ellátásra, hiszen az orvosi szaktudás „helybe vitele” és a távkonzultáció alkalmazása lehetővé teszi, hogy az egészségügyi rendszerek hatékonyabbá váljanak a hátrányos helyzetű települések lakosai számára is.

A verseny során a projekteket egy háromtagú, neves szakértőkből álló zsűri értékelte, figyelembe véve az innováció, a fenntarthatóság és a társadalmi hatás szempontjait. Azon túl, hogy a zsűri kiválasztotta a legjobb projekteket, a közönség is részt vehetett a folyamatban, hiszen online szavazás keretében ők is voksolhattak kedvenc döntősükre.

A RegioStars verseny egyre nagyobb presztízsre tesz szert az évek során, hiszen 2008-as indulása óta folyamatosan bővül a résztvevő projektek köre, és egyre több példaértékű, nagy hatású kezdeményezés kerül a reflektorfénybe.

A díjátadó ceremóniára 2024. október 9-én került sor, a Régiók és Városok Európai Hete rendezvénysorozat részeként, Brüsszelben. Az esemény különösen nagy figyelmet kapott, hiszen a fenntartható fejlődés és a társadalmi kohézió előmozdítása az Európai Unió egyik kiemelt célkitűzése. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat projektjének győzelme nemcsak Magyarország számára jelent komoly elismerést, hanem rámutat arra is, hogy az új technológiák és a társadalmi kezdeményezések kéz a kézben járhatnak egy befogadóbb és igazságosabb Európa megteremtése érdekében​.

A verseny legizgalmasabb pillanatait kisfilmünkben mutatjuk meg.

11

kép 4 / 19

A program az EFOP-2.2.24-22-2022-00002 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósulhatott meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben: Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás