Még egy lépés a fenntartható hulladékgazdálkodásért

2024. 11. 01.

A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programnak köszönhetően a főváros egy lépéssel közelebb került a fenntartható hulladékgazdálkodáshoz a környezetbarát technológiák bővítése, valamint a hulladékfeldolgozás és újrahasznosítás arányának növelése által.

Uniós projekt részeként kezdte meg működését a Budapesti Közművek FKF Hulladékgazdálkodási Divízió hulladékátrakó állomásként szolgáló Logisztikai Szolgáltató Központja, mely jelentősen hozzájárul a dél-pesti kerületek hulladékgyűjtésből adódó forgalomterhelésének és a hulladékbegyűjtő járművek károsanyag kibocsátásának mérsékléséhez. A központ éves szinten 110 000 tonna kommunális hulladék átrakását teszi lehetővé teljesen zárt, bűz- és pormentes technológiával, alacsony zajkibocsátás mellett. Az új létesítmény munkahelyteremtő hatása sem elhanyagolható: a projekt révén ugyanis 150 új, hosszú távon is tervezhető, a zöld gazdaságot erősítő munkahely jött létre.

A központ nem csupán átrakóállomásként funkcionál, hanem helyet ad egy új hulladékudvarnak is, amellyel 18-ra nőtt lakosságot kiszolgáló budapesti hulladékudvarok száma. A vasárnap is nyitva tartó telephelyen a budapesti lakosok teljesen díjmentesen, szelektív módon leadhatják a házhoz menő hulladékgyűjtés során nem kidobható hulladékot. Ezután a hulladékgyűjtőben felhalmozott anyagokat a Budapesti Közművek újrahasznosítja vagy ártalmatlanítja. Mindemellett két Szemléletformáló és Újrahasználati Központ is létrejött, melyek funkciójukat tekintve az újrahasználat előmozdítását, valamint az oktatói és szemléletformálói tevékenységek ellátását biztosítják. Az elsődleges cél az, hogy a már megunt vagy feleslegessé vált, ugyanakkor mások számára még használható tárgyak új otthonra találjanak, azaz minél több tárgy jusson vissza a lakossághoz. A központ modern oktatótermeiben lehetőség van környezetvédelmi, szakmai konferenciák, valamint a környező kerületekben élő vagy tanuló gyermekek számára interaktív, szemléletformáló foglalkozások, tanórák megtartására is.

Szintén ezen uniós beruházás részeként került a Fővárosi Hulladékhasznosító Műbe egy lomdaráló berendezés. Ezzel a szerkezettel olyan nagydarabos hulladékokat lehet ledarálni, amiket később kiváló fűtőértékük miatt a budapesti távhő és áramellátás biztosítása során tudnak hasznosítani. Egy fémleválasztó berendezéssel is kiegészült az üzem, így ma már a mágnesezhető fémeket is vissza tudják nyerni a termikus hasznosítás után visszamaradó salakból, amit azután, mint értékes nyersanyagot tudnak visszaszolgáltatni a gazdasági körforgásba. Az újonnan elkészült Hulladékválogató Mű pedig a fővárosi közszolgáltatónak lehetőséget nyújt arra, hogy a lakosságtól begyűjtött szelektív hulladékot maga válogassa, és ilyen formában optimalizált feltételekkel adja tovább újrahasznosításra.

A projekt megvalósításának köszönhetően a Budapesti Közművek a fővárosban és az agglomerációban begyűjtött hulladék jelentős részét, több, mint 70 %-át képes újrahasznosítani, ami egy rendkívül nagy előrelépés az uniós irányelvekben rögzített célértékek elérése felé a fenntartható, körforgásos hulladékgazdálkodás terén.

11

kép 5 / 9

A program a KEHOP-3.2.2-15-2016-00001 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás