A Vas vármegyében található Döröske községben a Magyar Halgazdálkodás Operatív Program (MAHOP) támogatásával történt meg a település víztározójának rehabilitációja, a meder és a part állapotának helyreállítása, valamint az idegenhonos invazív fajok visszaszorítása.
Az uniós forrás bevonásával megvalósult projekt keretében a Magyar Országos Horgász Szövetség teljesen felújította a víztározót és annak vízmegtartást szolgáló létesítményeit, melyek a pályázat elnyerése előtt még nagyon rossz állapotban voltak. A víz biztonságos szintentartásának megőrzése sem volt biztosított, a vasbeton szerkezet beázása komoly korróziót okozott.
Az elnyert MAHOP projekt keretében sikeresen zárult a létesítmények műszaki korszerűsítése, s ezzel együtt a tartós vízszint biztosítása. A hosszútávú jogszerű hasznosítás céljából a vízjogi üzemeltetési engedélyt is beszerezték. A biodiverzitás megőrzése érdekében a Döröskei-tavon sor került a nem őshonos fajok gyérítésére is, melyet időszakos szelektív halászattal, több mint 3413 kg vegyes korosztályú, idegenhonos ezüstkárász szakszerű eltávolításával értek el. A halgazdálkodási kíméleti területek kijelölése szintén megvalósult, hogy az ott élő halfajok populációi is regenerálódni tudjanak. Az ívóhelyeken a természetes szaporodás elősegítése végett 2023-ban összesen 468 kg 4-5 kg közötti ponty került betelepítésre, majd 500 kg válogatott dévérkeszeggel gazdagodott a víztározó, az idei évben pedig 2000 kg háromnyaras ponttyal folytatódott az őshonos halak kihelyezése, összhangban a hatályos halgazdálkodási tervvel.
A beruházás által a tó rehabilitációja elősegíti a vízpart jóléti infrastruktúrájának megújulását, horgászati lehetőséget biztosít, továbbá hozzájárulhat a lokális turizmus fejlődéséhez is.
A program a MAHOP-1.2.1-2017-2019-00013 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.
További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább