Oktatási infrastruktúra-fejlesztés a Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumban

2024. 10. 25.

A miskolci Avas-déli lakótelepen 25 éve egy olyan egyházi gimnázium jött létre, amely újszerűségével, oktatási színvonalával és élő közösségével országos hírnévre tett szert. Uniós projektnek hála megvalósulhatott a virágzó iskola legmodernebb technikával felszerelt két új épületrésze, a multifunkciós közösségi tér, valamint a központi épület felső szintjein kialakított természettudományi laboratórium- és tanterem-csoport.

Amikor a nyolcvanas évek végén Seregély István egri érsek és Velkey László miskolci professzor azt tervezték, hogy Miskolcon, az Avas panelrengetegében egyházi oktatási és lelkipásztori központot alapítanak, sokan kétkedve fogadták az ötletet. Ám szerencsére elgondolásuk valósággá vált, a Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium megnyitotta kapuit és működésének kezdete óta folyamatosan bővül. A gimnáziumban – szem előtt tartva a teljes embert formáló nevelői és oktatói munkát – kiemelten kezelik a modern természettudományos képzést, illetve a humán tárgyak, ezen belül is az idegen nyelvek oktatását; ugyanakkor nagyon fontos szerepet játszik a művészeti nevelés is. Az intézmény – válaszolva a növekvő igényekre – öt éve sport tagozatos osztályt is indított.

Mivel azonban az idők során az oktatási módszerek változtak, és a diákságnak nem csak a létszáma, de oktatással kapcsolatos igényszintje is emelkedett, újabb fejlesztések váltak szükségessé, hogy az infrastruktúra megfeleljen a modern kor igényeinek. A Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya az iskola oktatási infrastruktúrájának fejlesztésére vissza nem térítendő támogatást nyert az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében. A támogatással, valamint egyéb forrás bevonásával megvalósulhatott a régóta várt bővítés, és az alapító jeles személyekről kapta nevét az iskola legmodernebb technikával felszerelt két új épületrésze.

Mivel az intézmény nem rendelkezett aulával vagy a teljes iskolát befogadni képes nagyteremmel, régóta igény volt egy nagyobb belső térre. A projekt keretében a meglévő étteremmel összekötve egy többfunkciós közösségi és konferenciatermet hoztak létre. Az épület tetején egy zöldterasz kapott helyet a Bükkre néző kilátással, ami hozzáférhető a templomtérhez kapcsolódó rendezvények számára is. A központi, Szent József nevét viselő épület két emelettel bővült. Első új szintjén három természettudományos tantermet alakítottak ki a hozzá szükséges szertárhelyiségekkel, modern laborasztalokkal és felszerelésekkel. A második új emeleten három tanterem méretű foglalkoztatót, közösségi célú helyiséget, míg az új szintekre való feljutáshoz belső lépcsőházat építettek. A labortermekhez új lépcsőjáró berendezés is rendelkezésre áll, segítve a megközelítést mozgáskorlátozott diákok számára, továbbá újabb napelem-kapacitással is bővült az intézmény, ami csökkenti az energiafüggőséget és a fenntartási költségeket is.

A megvalósult fejlesztéseknek köszönhetően az intézmény a következő negyedszázadban is meghatározó szereplője maradhat a magyar közoktatásnak.

SZTJ_Fizika_labor_2

kép 7 / 10

A program az EFOP-4.1.1-15-2016-00032 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósulhatott meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás