A Terület- és Településfejlesztés Operatív Program Plusz (TOP Plusz) több mint 517 milliárd forinttal támogatja a Gondoskodó vármegye tématerület céljait. A 2021-27-es fejlesztési időszak területfejlesztési programja összesen hat kulcsterületre fókuszál. Ezek egyike, a Gondoskodó vármegye főként a gyermekek, a várandósok, a nők, a fiatalkorúak, a fogyatékkal élők, az idősek és az egyéb rászoruló, hátrányos helyzetű csoportok támogatására, valamint a közösségi szolgáltatások megerősítésére összpontosít. A helyi egészségügyi, bölcsődei, köznevelési és szociális fejlesztések célja, hogy a települések és térségek biztosítani tudják a megfelelő színvonalú közszolgáltatásokat minden lakos számára.
A Gondoskodó vármegye a 2014-20-as Terület-és Településfejlesztési Operatív Program eredményes fejlesztéseinek folytatása: a korábbi programban létrejött, illetve megújult több mint 800 szociális alapszolgáltatás, továbbá több mint 2100 egészségügyi alapellátást nyújtó szolgálatot érintett fejlesztés. Az újonnan épült vagy felújított rendelők száma 1640-nel nőtt, a foglalkoztatási paktumok keretében pedig közel 48 000 ember jutott álláshoz.
A helyi társadalmi akciókban mintegy 3 millió ember vett részt, míg a szociális városrehabilitációs programok több mint 52 ezer hátrányos helyzetű lakost értek el.
Közel 13 500 bölcsődei és több mint 60 000 óvodai férőhelyet újítottak meg a településeken, míg az újonnan létrehozott bölcsődei férőhelyek száma meghaladja a tízezret, az óvodákban pedig több mint 2000 új férőhely létesült.
Cél, hogy a 2021-27 időszakban a Gondoskodó vármegye tématerület keretében több mint 35 ezer munkanélküli vegyen részt, a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatásokba több mint 43 ezer embert kívánnak bevonni, illetve több mint ezer hátrányos helyzetű csoportokat elérő projekt megvalósulását tervezik. Célkitűzés, hogy tovább növekedjen a három év alatti gyermekek elhelyezését biztosító férőhelyek száma: összesen legalább 932 férőhely bővülést eredményezve, illetve a 3-6 éves gyermekek elhelyezését biztosító férőhelyek száma is emelkedjen, közel 750-nel. Az egészségügyi alapellátást nyújtó szolgálatok esetében több mint 500 fejlesztés a cél, amely érinti a háziorvosi, a házi gyermekorvosi, a fogorvosi, a védőnői szolgálatokat és a kapcsolódó ügyeleti ellátást, valamint az iskola-egészségügyi ellátást. Ezen felül több mint 250 tervezett fejlesztés révén jöhetnek létre, illetve újulhatnak meg szociális alapszolgáltatások és gyermekjóléti alapellátások. Az új vagy korszerűsített oktatási létesítmények osztálytermi kapacitása a tervek szerint összesen több mint 26 ezer, és közel 250 köznevelési intézmény, továbbá 6 kollégium korszerűsítése valósulhat meg.
A TOP Plusz teljes forráskerete közel 2000 milliárd forint, a keretösszeg 83%-a uniós, míg 17%-a hazai forrás, Magyarország költségvetésének finanszírozásával.
A TOP Plusz gondoskodó vármegye prioritásról bővebben itt olvashat: Tovább
(Fotó: MTI/Komka Péter)