Új hélium-cseppfolyósító szolgálja a BME kutatóit

2024. 11. 04.

A héliumnak számos felhasználási formája van: alkalmazzák léggömbök és léghajók töltőanyagaként, valamint cseppfolyós állapotában hűtőanyagként, például szupravezető mágnesekben. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Karának (BME-TTK) Fizika Tanszékén 1994 óta működik hélium-cseppfolyósító üzem.

A héliumot már gyerekkorunktól fogva mind ismerjük, színes lufikat lebegtetett nagy örömünkre. Később, szüleink intése ellenére kipróbáltuk hatását a hangszálainkra, megannyi mókás pillanatot okozva. Közismert, hogy héliumot lélegezve az ember hangja átmenetileg magasabb lesz, mivel a hang a héliumban a levegőnél háromszor gyorsabban terjed, és ilyen arányban lesznek magasabbak a gégében a rezonáns frekvenciák.

A hélium a periódusos rendszer második kémiai eleme, a legkisebb rendszámú színtelen és szagtalan nemesgáz. Vegyjele: He. Nevét a Nap görög nevéről (Héliosz, Ἥλιος) kapta.

Minden elem közül a hélium forráspontja a legalacsonyabb, ami felhasználhatóság szempontjából igazán különlegessé teszi. Rendkívül alacsony olvadás- és forráspontja miatt hűtőanyagként használják a kriogenikában és szupravezető mágnesek hűtésére, amelyeket többek között az NMR- és MRI-berendezésekben, valamint nagyenergiájú részecskegyorsítókban alkalmaznak, ugyanis a cseppfolyós hélium használata megkerülhetetlen az alacsony hőmérsékletek és nagy mágneses terek előállításában.

Érdekesség, hogy a hidrogén után a második leggyakoribb elem a világegyetemben, de a Föld légkörében csak nyomokban fordul elő, csupán a légkör 0,0005%-a. Akkor honnan szerzünk annyit, hogy lufikat töltsünk meg vele? – kérdezhetjük jogosan. A válasz a felvetésre az, hogy a hélium földgáz és hélium elegyéből gazdaságosan kivonható, illetve visszapárologtatással cseppfolyós formában is előállítható. A hélium cseppfolyósítása a folyadék felhasználása és az elpárolgott gáz visszagyűjtésével lehetséges.

A BME-TTK hélium-cseppfolyósító üzeme az évek során elöregedett, ezért cseréje szükségessé vált.  A berendezés becsülettel kiszolgálta a BME Fizikai Intézet, a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar és az ELTE Természettudományi Karán végzett kutatások zavartalan ellátását. A cseppfolyóshélium-ellátás nélkülözhetetlen a kvantumelektronikai, molekuláris elektronikai, mágneses optikai és elektronspin-rezonancia laboratórium működéséhez. Az itt végzett kísérletek a nemzetközi tudományos életben is jelentős eredményeket tudnak felmutatni és a kutatók a legrangosabb tudományos folyóiratokban közölt cikkekkel növelték a BME hírnevét.

Az európai unió támogatásával a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program keretében ennek, a tudományos élet szempontjából jelentős berendezésnek a cseréje valósulhatott meg.

A program az VEKOP-2.3.3-15-2017-00015 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósulhatott meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás