A gyermekek számára egészséges, biztonságos, egyenlően hozzáférhető és motiváló környezet kialakítása mellett a műszakilag és esztétikailag elavult épületek külső felújítása, valamint a takarékos üzemeltetés kialakítása is célkitűzésként jelent meg a Szent Zotikosz Gyermekvédelmi Intézmény által üzemeltetett gyermekotthonok nagyszabású megújulásakor.
A Szent Zotikosz Gyermekvédelmi Intézmény 2013. évben került egyházi fenntartásba. A Miskolci Egyházmegye szervezeti egységeként tevékenységei alapvetően a gyermekotthoni ellátás, ezen belül a speciális, különleges gyermekotthoni ellátás, az utógondozás területére terjednek ki, de foglalkoznak a nevelőszülői hálózat szervezési, fenntartási ügyeivel, továbbá a nevelőszülőknél elhelyezettek ellátásával kapcsolatos feladatokkal is egyéb egyházi tevékenységeik mellett. Működési területük Borsod-Abaúj-Zemplén Megye közigazgatási területe.
Az intézmény 6 településen működtet összesen 11 db 10-16 férőhelyes lakásotthont kiskorúak számára. Az itt élő gyermekek mindegyike halmozottan hátrányos helyzetű. A Miskolci Egyházmegye fenntartásában lévő gyermekotthonok külső felújítása és akadálymentesítés” című, európai uniós társfinanszírozással megvalósult projektjük mind a 130 férőhely korszerűsítését lehetővé tette. Megvalósult az épületek nyílászáróinak cseréje, a gépészeti és villamos korszerűsítés, az akadálymentesítés, illetőleg egyes helyeken tető héjazat cserére, burkolási-, valamint festési munkálatokra, külső homlokzati hőszigetelésre volt szükség a modern, mindenki számára egyenlően elérhető és fenntartható szolgáltatás nyújtás érdekében. Így Meggyaszón négy, Garadnán, Novajidrányban, Abaújszántón és Abaújkéren egy-egy, Hernádvécsén pedig három lakásotthon és a Rózsakert Otthonhoz tartozó központi iroda épület felújítása történhetett meg.
A sikeres fejlesztés az intézményekben lakó gyermekek és ott dolgozó szakmai személyzet számára a mai kor elvárásainak megfelelő modern környezetet teremtett, s emellett az épületek megszépülésével a településképet is javította. Az sem elhanyagolható, hogy a beruházások komplex programmal fejlesztendő járások fejlődéséhez járultak hozzá.
Mindezek eredményeként a gyermekvédelmi intézkedés keretében nevelésbe vett gyermekek életkörülményei javultak. A lakásotthoni rendszer nagyobb teret nyújt a kiskorúak egyéni nevelésére, fejlesztésére, társadalomba integrálására, illetve adott esetben a családi kapcsolatok fenntartására. A környezetbe illeszkedő modern otthonok segítik a társadalmi perifériákról való elmozdulás igényének kialakítását, a gyermekek számára élhető, fenntartható körülményeket biztosítanak.
A program az EFOP-2.1.1-16-2016-00004 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.
További részletek a támogatott projekt keresőben: Tovább