Vízi madarak paradicsomává vált a Mezőföld

2024. 12. 18.

A Mezőföld varázslatos tájai számos értékes vizes élőhellyel büszkélkedhetnek, amelyek nemcsak a természet szerelmeseinek nyújtanak csodás élményeket, hanem kulcsszerepet játszanak a biológiai sokféleség megőrzésében is. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság uniós projektjének célja az volt, hogy ezen élőhelyek természetességét javítsák, terjedelmüket növeljék otthon biztosítva az oltalom alatt álló fajok számára.

A fejlesztés középpontjában három, Fejér vármegyében található, nemzetközi jelentőségű vizes élőhely áll: a területek a Velencei-tavi Madárrezervátum, a Dinnyési-fertő és a Sárréti Tájvédelmi Körzet. Mind a három célterület Natura 2000 kijelölés alatt áll, illetve két terület egyben a Ramsari Egyezmény alá is tartozik. A vízellátás javításával, az optimális vízkormányzás, vízszintszabályozás lehetőségének biztosításával és az időszakos vízborítás növelésével kedvezőbbé váltak az itt élő ritka fajok, például a vízi madarak számára a körülmények. A vízvisszatartás mellett a természetszerű állapotú élőhelyeket veszélyeztető inváziós növényfajok állományának visszaszorítására is nagy hangsúlyt helyeztek a szakemberek.

A Sárréti Tájvédelmi Körzet területén egy különösen érdekes változás történt: a bányászati vízkiemelések megszűnésével újra aktivizálódtak a karsztforrások, nagy mennyiségű és rendkívül jó minőségű vizek jelentek meg, melynek hasznosítása szintén fontos szerepet kapott a pályázatban: a tájvédelmi körzetben eloszlatva biztosítják a természetvédelmi területek fenntartható vízellátását.

A projekt nemcsak természetvédelmi célokat szolgál, hanem a látogatók számára is izgalmas élményeket kínál. A vizes élőhelyek és a hozzájuk kapcsolódó vízi madár közösség rendkívül kedvelt látványosság az ide érkezők körében, ezért a Dinnyési-fertő melletti Madárdal tanösvényen több új bemutatási és környezeti nevelési célú elem is megvalósult, hogy az érdeklődők még többet megtudhassanak a térség gazdag élővilágáról, többek között új információs táblák és bemutatótorony várja a látogatókat. A Velencei-tavi Madárvárta madármegfigyelő tornya is megújult, így még kényelmesebben figyelhetjük meg a vízi madarak lenyűgöző életét.

A projekt során családi napokat és pedagógusok számára ingyenes túravezetéseket is szerveztek, hogy minél többen megismerkedhessenek a terület természeti értékeivel. A tanösvények és a különböző programok révén a látogatók közelebb kerülhetnek a természethez, és megérthetik, miért olyan fontos ezeknek a vizes élőhelyeknek a megóvása.

20221028100123-bgy-8387-nh4c4zc8

kép 1 / 6

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság kisfilmjéből gyönyörű felvételeken keresztül követhetjük nyomon a fejlesztésbe bevont területek megújulását:

A program a KEHOP-4.1.0-15-2016-00054 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben: Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás