Közel 12 ezer embert érintenek közvetlenül a Tiszán megvalósult árvízvédelmi fejlesztések

2024. 08. 21.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program támogatásával a Tisza teljes hazai szakaszán növelte az árvízi biztonságot. A Hármas-Körös egy szakaszán és a Nagy Sárréti árvízvédelmi öblözetben végzett beavatkozás jól illeszkedik a Tisza-völgyi árvízvédelmi fejlesztési koncepció céljaihoz, valamint összhangban van a vonatkozó szakpolitikai tervekkel és stratégiákkal.

A fejlesztés műszaki szükségességét a mértékadó árvízszint, a töltések kedvezőtlen geotechnikai állapota indokolta, valamint az, hogy a folyók árvízvédelmi fő-védvonalainak rendeletben meghatározott értékekhez viszonyított magassága nem volt megfelelő. A projekt által érintett terület Mezőtúr és Gyomaendrőd települések közigazgatási területén található. Töltésfejlesztést végeztek a Hármas-Körös jobb partjának bizonyos szakaszai között, majd a töltés koronájára három méter széles szilárd burkolatot tettek, ami részben biztosítja a fenntartási munkáknál és vízkárelhárításkor a helyszín biztonságos megközelítését, valamint lehetővé teszi a kerékpáros közlekedést is. Az új töltés koronaszintje – a burkolatmagasságot is beleértve – az új mértékadó árvízszintnél egy méterrel lett magasabb. Ezen felül több bekötőutat és a Peresi gátőrtelepet is felújították, ahol a közel 100 éves, vályogfalú gátőrházat elbontották és helyére egy új, energiatakarékos épületet emeltek. Emellett az önjáró fenntartó gépen felül tehergépjárműveket és mobilkompresszort szereztek be.

A projekt keretében elvégzett beavatkozások olyan árvízvédelmi rendszer kialakítását, megvalósítását és működtetését szolgálják, melynél figyelembe vették a védendő értékek nagyságát, különös tekintettel az emberi élet védelmére és az árvízi kockázatok mértékére. 

masz_korosok_toltesfejlesztes_25709181

kép 2 / 2

A program a KEHOP-1.4.0-15-2016-00012 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás