Mit adtak nekünk a rómaiak?

2024. 10. 28.

Lelki szemeinkkel vessünk egy pillantást Európa térképére, nézzünk végig az következő országokon: Franciaország, Törökország, Portugália, Egyiptom, Ciprus, Spanyolország, Tunézia, Magyarország. Mi a közös ezekben az egymástól távol fekvő országokban? A közös az, hogy közel 2000 évvel ezelőtt ezek a területek a Római Birodalom uralma alá tartoztak. A birodalom már csak a történelemkönyvekben létezik, de történelmi emlékei és öröksége ma is velünk él.

Az egykori cézárok hatalmas impériuma nem csupán egy átmenetileg meghódított terület volt, a birodalom provinciái a kor civilizációjának legfejlettebb részeinek számítottak. „Mit adtak nekünk a rómaiak?” – szól a klasszikus kérdés. Vízvezetékek, csatornák, utak… Ha frissítjük az iskolában szerzett ismereteinket, elég hosszan tudjuk folytatni ezt a sort. Az egykor egyeduralkodó, de az V. századra az addigra önmaga árnyékává váló birodalom elbukott és a következő zűrzavaros évszázadokban szinte minden elfelejtődött, ami az egykor Európa csúcshatalmából megmaradt. A Rómában és az összes többi provinciában fellelhető egykor impozáns épültek a középkorban nagyrészt megsemmisültek, maradékukat széthordták, majd a történelem a föld alá temette őket, emlékük nagy részével együtt. A Római Birodalom emléke a reneszánsz korban majd a XVIII. századtól kezdve került előtérbe szerte Európában.

Nem volt ez másképp, a hazánk területén található legnagyobb római város, Aquincum esetében sem. A III. században 50-60 ezer fő lakosú település néhány száz évvel később, a népvándorlás korában elpusztult, és bár a terület lakott volt a honfoglalás idejében is, már nem is emlékeztetett egykori önmagára. A város régészeti feltárása 1778-ban kezdődött, az Aquincum múzeum pedig több mint 100 évvel és számtalan ásatással később, 1894-ben nyitotta meg kapuit, majd az épület 2007-ben teljesen átépült.

Az Aquincumi Múzeum európai uniós támogatással 2023-ban két új látvány- és élményelemmel bővült: elkészült a Látványsétány, és egy, az aquincumi limest védő katonaság mindennapjairól szóló kiállítás. A Látványsétány a múzeum Szentendrei úti főbejáratától bevezető út, amelynek mentén már a múzeumon kívül ízelítőt kaphatunk Aquincum történetéből. Új útburkolat, új kerítés és egy impozáns, az ókori Aquincum térképével díszített bronz bejárati kapu is megépült.

A Látványsétány egyfajta kedvcsináló, hogy becsalogassa a látogatókat a fő attrakcióhoz, a kiállítótérhez, amely szintén a projekt keretében újult meg. A múzeum főépületének alagsorában létrehozott új kiállításban a régészeti leleteken keresztül megismerhetjük az aquincumi római határvédelmi rendszert, és betekintést kapunk a limest őrző katonaság mindennapjaiba. Ebben segítségünkre van az interaktív tér, ahol egy korabeli nyüzsgő legio tábor főutcájának kellős közepére csöppenhetünk. Az élményt a VR technológia teszi teljessé, aminek köszönhetően egy katonai barakkba, vagy éppen a közfürdőbe is betekinthetünk, a kihelyezett hangpanel pedig ókori dallamokkal egészíti ki időutazásunkat.

Az Aquincum Múzeum az uniós támogatásból megvalósult fejlesztéseknek köszönhetően izgalmas betekintést enged a Római Birodalom hétköznapjainak életébe és egy látogatás erejéig, ha nem is az ókori Rómában, de egy mára eltűnt nagyváros forgatagában találhatjuk magunkat.

IMGP6549-1

kép 3 / 4

A projekt a VEKOP-4.1.2-17-2018-00001 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás