A Hajléktalanokért Közalapítvány naponta egyszer meleg étkezést biztosít, valamint az életminőség javítását célzó kísérő szolgáltatásokat nyújt a rászorulóknak az Európai Unió és a magyar állam támogatásával.
Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz (EFOP Plusz) keretében megvalósuló Élelmiszer támogatás biztosítása hajléktalan személyek részére című projekt keretében a következő három és fél évben naponta biztosítanak meleg ebédet a hajléktalan embereknek. Ez az EFOP Plusz egyik úgynevezett Pillére – a tagállam által kijelölt, az operatív program céljaihoz jelentősen hozzájáruló stratégiai fontosságú művelete.
Volt előzménye a programnak, az elmúlt években több program zajlott a közterületen élő személyek életkörülményeinek javítása érdekében. A 2014-2020-as programozási időszakban lebonyolított Közterületen élők számára természetbeni juttatás biztosítása című kiemelt projekt tapasztalatai alapján és a jelenlegi gazdasági helyzetet is alapul véve továbbra is kiemelt cél a hajléktalan személyek támogatása. A mostani kezdeményezés a korábbinál szélesebb kört érint. Azok a hajléktalanellátó szervezetek, amelyek egyébként is gondoskodnak a hajléktalan honfitársainkról, most plusz forrást kapnak, aminek segítségével minden nap meleg ebédet tudnak biztosítani azoknak, akik hozzájuk fordulnak. A hajléktalan személyek számára a napi egy étkezés is életmentő fontosságú lehet, ami jelentősen hozzájárul egészségügyi állapotuk javításához is.
43 szervezet csatlakozott a programhoz, és összesen 98 ételosztási pontot alakítottak ki, így naponta akár ötezer adag élelmet is ki tudnak osztani. Az ételosztáson túl a programnak van egy másik, gondoskodásra épülő része is. Ennek keretében idén elvégzik 2300 hajléktalan személy egészségügyi, mentális, fizikai állapotfelmérését, majd a felmérést követően a következő években orvosi, pszichológiai segítséget is nyújtanak az érintetteknek.
A hajléktalan személyek reintegrációjának első lépése a személy alapvető szükségleteinek (étkezés, lakhatás, tisztálkodás) tartós és biztonságos kielégítése. Ezek tartós meglétének megteremtését követően valósulhatnak meg azon reintegrációt elősegítő tevékenységek, melyek egészen a foglalkoztathatóság és az önálló lakhatás előkészítéséig bezárólag felépítik a visszailleszkedés alapvető szolgáltatáspalettáját.
(Fotó: MTI/Purger Tamás)