A műszaki pálya népszerűsítését és a tanulás fontosságát hirdeti a „Minden jó könyv egy-egy tanítója a nemzetnek” elnevezésű Alapítvány által 2012 óta megrendezett RobotOlimpia, ahol öt versenyszámban kell a csapatoknak, illetve maguknak a robotoknak megmérkőzniük egymással.
A megmérettetésnek rendszeresen otthont adó Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnáziumban izgatottan gyűlnek össze évről-évre a 10-19 éves gyerekek, hogy saját kezűleg épített robotjaikat pályára bocsájtsák. A feladatokat a csapatok előre megkapják és fontos, hogy a versenyre való felkészülés során a csapatok a ma igen fontos műszaki pálya teljes vertikumát megismerjék, kezdve az ötlet megszületésétől a tervezés és építésen át, egészen a tesztelésig. Olyan hasznos ismereteket gyűjtenek a diákok, melyeket később a matematika, fizika, informatika, digitális kultúra tantárgyak tanulásakor is tudnak hasznosítani.
A program felépítése során a szervezők arra törekedtek, hogy a csapatokat és a robotokat különböző kihívások elé állítsák, ezzel is minél változatosabbá téve a versenyt. A robotok összesen öt versenyszámban indulnak: akadályfutás, darts, labirintus, szumó, és műlesiklás. Az akadályfutás során a gyorsaság, darts esetében a pontosság, szumónál az erő, a kreativitás azok a tulajdonságok, amivel a robotok győzelemhez segíthetik a csapataikat. A versenyzők feladata, hogy minden innovativitásukat latba vetve olyan robotot építsenek és programozzanak, amely mindezen képességeknek a birtokában van. Azonban bizonyos részletek (pl.: akadályok elhelyezkedése) csak a helyszínen derülnek ki a csapatok számára, így további feladatként szükséges a robotokat a pontos elvárásokhoz és a környezethez igazítani. A verseny teljesen nyilvános, a diákok számára a helyszínen lévő közönség szurkolása is komoly bátorítást jelent.
A Terület és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) uniós támogatása is hozzájárult az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő, immár hagyománnyá váló rendezvény folytatásához. A program népszerűségét jelzi, hogy évről évre egyre több csapat vesz részt a versenyen, akik nemcsak Hajdú-Bihar vármegyéből, hanem más országrészekből is érkeznek. A Robotolimpia mára az egyik legnagyobb közönséget vonzó országos robotversennyé nőtte ki magát.
A kezdeményezésnek köszönhetően a diákok megtapasztalhatják a XXI. század egyik vezető tudományának rendkívül érdekes világát, más diákokkal ismerkedhetnek, kapcsolatokat építhetnek, közben pedig játékos úton sajátíthatnak el olyan ismereteket, melyeket az iskolai tanulmányaik vagy később munkájuk során hasznosak lehetnek.
A program a TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00093 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.
További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább