Tudatos vízhasználat egy kiszámíthatóbb jövőért

2024. 11. 08.

A környezettudatosság témakörével foglalkozva rendkívül fontos, hogy egyrészt megfelelő információval rendelkezzünk, ismereteinket folyamatosan bővítsük, másrészt olyan intézkedéseket vezessünk be, amelyekkel minél tudatosabban és felkészültebben tehetünk a környezetünk védelme, valamint a klímaváltozás káros következményei ellen. A Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. sokat tett ezért a Vízbázisvédelem és tudatos vízfelhasználás a klímaváltozás korában című projektjében.

Az uniós és hazai forrásból finanszírozott fejlesztés kifejezetten személyes megközelítésen keresztül próbálta felhívni az állampolgárok figyelmét vizeink védelmének és helyes felhasználásának fontosságára, valamint a klímaváltozás negatív hatásaira. Az uniós forrásból finanszírozott, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében megvalósult projektben segítettek megérteni a vízgazdálkodás komplex rendszerének az élővilágra, köztük az emberre gyakorolt hatását. A legfontosabb vízgazdálkodási elemekkel – mint például a közmű, vezetékes ivóvíz és szennyvíz hálózatokkal – megismertetve az érdeklődőket, felvázolták ezen rendszerek használatának előnyeit, valamint szemléltették azon alternatív megoldásokat, melyek a fenntarthatóságot leginkább támogatják.

A különböző generációk érdeklődésének felkeltése és a környezettudatos gondolkodás kialakítása érdekében számos szemléletformáló kiadvány, előadás, pályázat mellett Siófokon kialakították a Vizek Háza Élményparkot, ahol játékos, interaktív módon tanulhatnak az érdeklődők az ivóvíz és a szennyvíz szolgáltatásokról, azok működéséről, a felelős víz- és csatornahasználatról. Az élményparkban helyett kapott egy bemutatóterem, egy vizes játszótér és egy tanösvény, ezzel is kiváló lehetőséget biztosítva arra, hogy az ismeretátadás élményszerzéssel egybekötve valósuljon meg. A bemutatóteremben szemléletformáló installációk, oktatási anyagok segítik a tanulást. A vizes játszótéren sok különféle játék található, így csapatépítők szervezésére is alkalmas. Az 5 km hosszú Töreki tanösvény pedig, ahol négy új állomáshely is létesült, kiváló terep tanulmányi kirándulásokhoz. Az élményparkban végigsétálhatunk a víz útja sétányon, továbbá olyan érdekességekkel is találkozhatunk, hogy például miképpen lehet biciklivel beindítani egy szökőkutat, vagy hogyan építhetünk vízvezetéket. A komplexum tavasztól őszig várja az érdeklődőket.

A projekt remek lehetőséget biztosított arra, hogy a fontos vízvédelmi és vízgazdálkodási folyamatok gyakorlatban, élményszerűen kerüljenek bemutatásra, ezzel is elősegítve a fenntartható és klímatudatos szemléletformálást, valamint egy sokkal kiszámíthatóbb és környezettudatosabb jövőkép megszületését.

A Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. kisfilmje részletesen bemutatja a projekt legfontosabb elemeit és az élménypark megvalósulását. 

A program a KEHOP-2.1.7-19-2019-00009 projekt keretében, európai uniós forrás bevonásával valósult meg.

További részletek a támogatott projekt keresőben:Tovább

Hírlevél

© 2024 Együtt fejlődünk

Megszakítás